06ANGORA’dan büyük başarı

HANDE ATILGAN Ankara – 15-18 yaşları arasında 10 öğrenci ve iki mühendis velinin mentörlüğünde oluşan takım, Boğaziçi, Stanford, MIT gibi dünyaca ünlü üniversitelerden isimlerin görev aldığı FRC’de, üst üste başarılar elde etti. Ekip, İzmir Bölgesel Turnuvaları’nda “ilk sene takımları” arasından “Rookie Inspiration” ödülünü; Bosphorus Bölgesel Turnuvaları’nda da “Rookie All Star Ödülü”nü kazandı. Bu ödülle ABD’deki Dünya Şampiyonasında 50’yi aşkın ülkeden 478 takımla aynı platformda yer alan ve burada kendi kategorisinde birinci olan takım böylece katıldığı 3 turnuvadan, 3 ödülle dönmeyi başaran “tek ilk sene takımı” olarak kayıtlara geçti.

Sponsor arıyorlar

Maddi imkansızlıkların da üstesinden gelerek dev sponsorluk anlaşmalarıyla desteklenen takımlara karşı yarışan 06ANGORA, ABD’de göz doldurdu. Takımdaki velilerden Eda Uyanık Milliyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Minimum imkanlarla geldiler. Şampiyonaya katılamayan kulüplerden ödünç malzeme aldılar. Hedefleri büyük, azimleri inanılmaz. Şimdi ilk işleri sponsor aramak; zira kendi olanaklarıyla ve küçük sponsorluklarla NASA’nın, Tesla’nın sponsor olduğu dev profesyonel takımlarla yarışılıyor.”

06ANGORA takım kaptanı Can Koçak ise “Şampiyona, bizim yaşlarımızda bir gencin gerçek dünya mühendisliğine adım atması için muazzam bir fırsat. Önemli olan bu fırsatı en doğru şekilde kullanabilmek. Bu yarışma bize sadece robot yapmayı değil, 21. yüzyılda küresel problemlere kafa yorabilmeyi, sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeyi ve başlı başına bir şirket kurmayı öğretti. Amacımız bu başarımızın mümkün olabildiğince fazla kişiye ilham olabilmesini sağlamak ve dünya çapında çok daha farklı projelere ülkemizin imzasını atabilmek” dedi.