123 ülkenin hakkında ”tutuklama” kararı aldığı Putin, Türkiye’ye gelebilir

14 Mayıs seçimlerine 50 günden kısa bir süre kalmışken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, bu yıl içerisinde ilk ünitesi faaliyete geçmesi beklenen Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Altılı Masa’nın ortak metninde yer alan “Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi durdurulacak” maddesinin kendisine hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Akkuyu enerji santrali bizim için olmazsa olmaz. 27’sinde sadece bir tanesinin açılışını yapıyoruz. Ardından 3 tane daha açılış yapacağız. Adeta enerji depolayacağız. Önümüzdeki 5 senede bunları da halletmemiz gerekiyor” dedi.

Avrupalı devletlerin kömür kullandığını belirterek Türkiye’nin kömür kullanmaya başlamayacağını belirten Erdoğan, “27’sinde belki Sayın Putin de bir ihtimal gelecek. Ya da birlikte bir online sistem ile bağlanacağız” diye konuştu.

HAKKINDA TUTUKLAMA EMRİ ÇIKARTILMIŞTI

Erdoğan’ın “Putin Türkiye’ye gelebilir” ifadeleri ise dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde “Ukraynalı çocukların yasa dışı olarak ülkeden kaçırılıp Rusya’ya götürülmesi” ile suçlanan Rusya Devlet Başkanı hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi tutuklama emri çıkarmıştı.

Mahkemeye taraf olan 123 ülkenin, Putin’i ülkelerine gelmesi ya da bu ülkelerin hava sahasından uçakla seyahat etmesi halinde tutuklanması gerekiyor.

Roma Statüsü’nde imzası olan bu 123 devletin Putin için verilen tutuklama emrini infaz etmesi gerekiyor.

Türkiye ise Putin hakkında çıkarılan “tutuklama emri” ile ilgili henüz bir bildiri yayınlamadı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir