3×3 basketbol turnuvasında ilk finalistler belli oldu

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sokak basketbol turnuvalarından biri olan Half Court 3×3 basketbol turnuvası heyecanı tüm ülkeyi sardı.

ABD’de doğan ve tüm dünyaya yayılan yarı sahada 3’er kişilik iki takımın oynadığı Half Court’ta ilk eleme Mersin’de düzenlendi.

Zorlu mücadelelere sahne olan elemede, rakiplerini elemeyi başaran No Name, Team X, 30dan2, MB Team ve Hasketbol takımları isimlerini finale yazdırdı. 

Şampiyonlar İstanbul’da kupalarına uzanacak

2021 yılında düzenlenen Türkiye finaliyle İzmir’i etkisi altına alan Half Court’ta erkek takımları Mersin elemesinin ardından 28 Mayıs’ta İzmir’de ve 4 Haziran’da İstanbul’da yapılacak elemelerde yeteneklerini sergileyecek.

Elemeleri başarılı şekilde geçen takımlar, 5 Haziran Pazar günü Türkiye Şampiyonu olmak için sahaya çıkacak. 

Kadınlar kategorisinde eleme İstanbul’da

Half Court’ta kadın sokak basketbolcuları ise 5 Haziran Pazar günü İstanbul’da yapılacak elemede hünerlerini sergileyecek.

Bu elemede rakiplerini geçen kadın basketbolcular 2022 Half Court kupasına uzanmak için finale çıkacak.

Half Court basketbol turnuvasında Türkiye şampiyonunun belli olacağı final sahası Cins ve Mert Türgen tarafından tasarlanacak. Ünlü tasarımcıların ilham verdiği çizim, final öncesinde kupanın kaldırılacağı sahaya uygulanacak.

Kazanmak için 21 sayıya ulaşan ilk takım olmak gerekiyor

Half Court 3×3 basketbol turnuvasında takımlar, 3 ana ve 1 yedek oyuncudan oluşuyor. Maçlar, 10 dakika ya da 21 sayı üzerinden oynanıyor. 21 sayıya ilk ulaşan ya da 10 dakika sonunda skor avantajına sahip olan takım, maçı kazanıyor. Maç bitiminde iki takımın skorları eşitse, mücadele uzatmaya gidiyor. Uzatmada 2 sayı bulan takım, aynı zamanda maçı da kazanıyor.

Dünyanın en iyi amatör sokak basketbolcularının mücadele edeceği Half Court’un diğer 3×3 turnuvalarından büyük bir farkı var. O da turnuvaya katılan takımların sadece maçı kazanmaları değil, aynı zamanda turnuva sonunda toplamda en fazla sayıyı atan takım olmaya çalışması. Böylece bir takım en fazla sayıda maçı kazanmadan da üst tura çıkabiliyor.