ABD uyardı: Çin, Tayvan’ı ele geçirmeye çalışacak

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken, Rusya’nın yakın müttefiki Çin’in Tayvan’a yönelik askeri planlarını hızlandırdığı öne sürüldü. ABD’li üst seviye yetkililer, Ukrayna’daki savaşın Tayvan’ın geleceğinde tesirli olduğunu da öne sürdü.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde üçüncü aya girilirken, dünyanın öteki bir noktasında Çin ve Tayvan ortasında da gerginlik tırmanıyor.

ABD’de Ulusal İstihbarat Yöneticisi Avril Haines, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi önünde yaptığı konuşmasında Çin’in etkin olarak Tayvan’ı ele geçirebilecek bir ordu kurmaya çalıştığını öne sürdü.

Haines, Tayvan’a yönelik önemli bir tehdidin olduğunu belirtirken, bugünden 2030’a kadarki süreçte Çin’de askeri bir atılım beklediklerini sav etti. Haines, “Bize nazaran, Çin, Tayvan’a müdahale etmek için ordusuyla ilgili çalışmalarını hızlandırdı.” dedi.

‘BARIŞÇIL YOLLARLA ÇÖZMEK İSTEYECEK’

Savunma İstihbarat Teşkilatı lideri Korgeneral Scott Berrier de Çin Devlet Lideri Şi Çinping’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından kâfi dersi çıkaramadığını açıkladı. İki yetkili de Ukrayna’daki durumun Çin’i etkilediğini öne sürdü. Lakin Berrier, Haines’e nazaran daha olumlu bakarken, Çin’in Tayvan krizini barışçıl yollarla çözmek isteyeceğini öne sürdü.

CIA Yöneticisi Bill Burns de evvelki gün yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşın Çin’in hesaplarını etkilediğini tez etti. Burns, “Çin Devlet Lideri Şi’nin vakit içinde Tayvan üzerinde denetimi ele geçirme kararlılığını bir an olsun erozyona uğrattığını düşünmüyorum, lakin bunun nasıl ve ne vakit yapacakları konusundaki hesaplamalarını Ukrayna üzerinden düzenliyorlar.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’daki işgali de Tayvan’ı alarm durumuna geçirmişti. Tayvan’ın Çin anakarasına bağlanması, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in ülkeyi 2050’ye kadar birleştirerek güçlendirme planının en kıymetli ayaklarından biri olarak görülüyor. “Tek Çin” unsurunu benimseyen Çin, halihazırda Tayvan’ı ülkenin bir kesimi olarak görüyor. Rusya’nın yakın müttefiki olan ülke son periyotta ordusunu modernize etmek için büyük yatırımlar yapıyor.

ABD her ne kadar ‘Tek Çin’ konusunda ülkeye takviye olsa da Tayvan’a askeri takviyesi nedeniyle iki ülke birçok sefer karşı karşıya geldi. Son olarak, Çin, ABD’ye, Tayvan konusunda “ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü” korumakta kararlı olacağı iletisini verdi.