Abdülhamid Han Sondaj Gemisinin misyonu nedir? Abdülhamid Han Sondaj Gemisi teknik özellikleri…

Türkiye’nin denizlerdeki doğalgaz, petrol ve kömür araştırmalarını sürdürdüğü sondaj gemilerinin 4.sü Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, bugün misyonuna başlıyor. Mavi Vatan filosunun en güçlü gemisi olma özelliğine sahip olan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, bugün saat 12:30’da Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Akdeniz açıklarındaki hidrolik çalışmaları için yola çıkıyor…

Tüm hazırlıkların tamamlandığı, Türkiye’nin 7. kuşak ve en güçlü gemisi olma özelliğine sahip Abdülhamid Han sondaj Gemisi, birinci vazifesi için demiz alacağı saati bekliyor. 2 ayı aşkın bir müddettir Mersin’de bulunan ve tüm hazırlıkların tamamlanmasının akabinde bugün (09.08.2022) Mersin/Silifke’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı merasimle Akdeniz açıklarına gönderilecek sondaj gemisi, doğalgaz ve petrol aramalarını gerçekleştirecek… 

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin vazife yeri ve vazife tarifi için geçtiğimiz günlerde ‘Görev yeri Mavi Vatan. Misyon yeriyle alakalı 5-6 nokta üzerinde çalışılıyor. Bunlardan biri seçilecek. Bir ay daha sabredeceğiz. Büyük olasılıkla Akdeniz olur.’ Açılamalarında bulundu.

Türkiye’nin 4. ve en güçlü sondaj gemisi olma özelliğine sahip olan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’nin yaptığı açıklama ile bugün itibariyle misyonuna başlayacağını duyuruldu. Her bakımından Türkiye’nin elini güçlendirecek olan sondaj gemilerinin en güçlüsü olarak nitelendirilen Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, Cobalt Explorer, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın sahibi olduğu ultra derin sondaj gemisidir. 

238 metre uzunlukta, 42 metre genişlikte ve 62 bin groston tartısında olan gemi, çift kule, 200 mürettebat kapasiteli olmasının yanında bir de helikopter pistine sahiptir. Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, 12 bin 200 metre derinliğe kadar sondaj çalışması yapabilmektedir. 

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, Türkiye’nin 4. sondaj gemisi olmasının yanında dünyanın en büyük 5. büyük sondaj gemisi olma özelliğine sahiptir. Sahip olduğu teknolojik avantajlar, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin Akdeniz açıklarındaki talihini arttıracağı Bakan Dönmez tarafından aktarılmaktadır. 

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin sahip olduğu üst seviye teknoloji ve teknik özellikler, başta Yunanistan olmak üzere dünya basınında ilgi ve merak konusu oldu. Sondaj gemisinin nereye demirleyeceği ve rotası merakla takip edilerek her adımı mercek altına alındı. 

Dünyanın en güçlü sondaj gemileri ortasında yer alan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, 2013 yılında Amerika menşeili şirketler tarafından üretildi. Gemi, Kasım 2021’de TPAO tarafından Daewoo’dan 180 milyon dolar karşılığı satın alındı. Satın alındıktan sonra 7 Mart’ta Güney Kore’nin Okpo Limanı’ndan hareket ederek 19 Mayıs’ta Mersin Taşucu Limanı’na demirledi ve sondaj için hazırlıklara başlandı.