Adana’da kafeler sular altında kaldı

Toros Dağları’ndaki karlar eridi, kuraklık nedeniyle kıyıdan 500 metre çekilen Seyhan Baraj Gölü’nde su düzeyi geçtiğimiz hafta artmaya başladı.

Yağışlarla birlikte göldeki Amerikan Adası’nda bulunan işletmelere ilişkin masalar, çocuk oyun alanları ve kameriyeler, 8 Mayıs Pazar günü itibariyle sular altında kaldı.

Öbür yerlere gittiler

Esnaf kurtarabildiğini kurtardı fakat işler düştü.

Adaya hafta sonu piknik için gelen vatandaşlar da adanın kimi kısımlarının sular altında kaldığını görünce, öteki yerlere gitmek zorunda kaldı.

“Suların buharlaşması için sıcakları bekliyoruz”

Adada uzun yıllardır kafe işleten Burhan Yalçın, İHA’ya konuştu.

Yalçın, “Su düzeyi gün geçtikçe artmaya başladı fakat son 1 haftadır üst seviyede. Sandalye, masa ve birtakım kısımlar şu an gölün ortasında kaldı. 2 gün içerisinde sular altında kaldık. Beşerler da artık gelmez oldu. Artık suların buharlaşması için sıcakları bekliyoruz.” dedi.

“40-45 masamızın dolu olması lazımdı”

Emin Ozan Ataseven isimli işletmeci ise baraj kapaklarının açılarak suyun boşaltılması gerektiğini söyledi.

Ataseven, “Yetkililerden baraj kapaklarının açılmasını istiyoruz. Burada bizim gereçlerimiz de ziyan görüyor. Personel sayımız 15 lakin şu an iş yapamadığımız için onlar da gelmiyor. Tek biz değil, birçok işletme bu halde. Öğlen saatlerinde olağanda 40-45 masamızın dolu olması lazımdı lakin kimse yok.” diye konuştu.