Almanya’dan, ‘Türkiye resmen başvurmadı’ açıklaması

Erdoğan’ın, ‘Kavala’nın serbest bırakılmasını’ talep eden büyükelçilerin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi yönündeki açıklamalarına Almanya’dan yanıt geldi. Şimdiye kadar Türkiye’den resmi bir bildirim olmadığına dikkat çeken Alman hükümet sözcüsü, durumu anlamakta güçlük çektiklerini belirtti.

Büyükelçilerin durumuna ilişkin gözler bugün Ankara’da yapılacak kabine toplantısına çevrilmişken Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, büyükelçilerin sınır dışı edilmesi konusunda yapılan açıklamaları “endişe” ile not ettiklerini ve “anlamakta güçlük çektiklerini” kaydetti.

RESMİ BİR BİLDİRİMDE BULUNULMADI 

DW‘nin haberine göre, Alman hükümetine şimdiye kadar konuyla ilgili resmi bir bildirimde bulunulmadığına işaret eden Seibert, Büyükelçinin “istenmeyen kişi” ilan edilmesi durumunda ne tür bir adım atılacağı sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

‘ENDİŞE DUYUYORUZ’ 

Seibert, açıklamasında Türkiye-Almanya ilişkilerinin “Almanya dış politikası açısından büyük önemde” olduğunu da belirterek Türkiye’deki bazı gelişmelerden duyulan endişelerin ise sürekli olarak dile getirildiğini ifade etti.

‘DİĞER 9 ÜLKE İLE DEĞERLENDİRECEĞİZ’

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de daha önce yaptığı açıklamada diplomatların istenmeyen kişi ilan edilmesi durumunda bunun Almanya-Türkiye ilişkilerinin derinliği ve anlamı ile bağdaşmayacağını belirtmiş, ayrıca bu tutumun “NATO müttefikleri arasındaki ilişki” ile de bağdaşmayacağını vurgulamıştı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü böyle bir durumda Türkiye’ye nasıl tepki verileceği konusunda Almanya’nın diğer dokuz ülke ile istişare içinde bulunacağını kaydetti.

Erdek escort