Ameliyat korkusu yüzünden 30 yıl bekledi: Boynundan 1 kilogramlık guatr kitlesi çıkarıldı!

  • 30 yıldır nefes alırken, uyurken, yürürken ve yemek yerken zorluklar yaşayan 67 yaşındaki Müfide Uçar, ameliyatın akabinde sıhhatine kavuştu.
  • Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat, “Günümüzde ender de olsa bu tıp büyük guatrlar görülüyor ve başarılı biçimde ameliyat ediliyor. Bu bahiste hastaları ameliyattan korkmamaları gerektiği konusunda bilinçlendirmek gerekiyor” dedi.

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki guatr hastası Müfide Uçar, ameliyat korkusu nedeniyle boynunda bulunan ve her geçen gün büyüyen kitleyi ihmal etti. Yaklaşık 30 yıl boynundaki kitlenin verdiği rahatsızlığa karşın hayatını devam ettiren Uçar, 3 yıl evvel nefes alamama, uyurken, yürürken ve yemek yerken yaşadığı şikayetlerinin artması üzerine hastaneye başvurdu.

Yapılan denetimlerde kitlenin Müfide Uçar’ın boynunun neredeyse tamamını kapladığı belirlenerek ameliyat edilmesi gerektiği belirtildi. Kaygı, Kovid-19 ve çeşitli nedenlerle ameliyat olmayan yaşlı bayan, son olarak Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesine müracaatta bulundu.

Burada Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat tarafından muayene edilen ve ameliyata alınan Müfide Uçar’ın boynundaki 1 kilogramlık “guatr kitlesi” başarılı operasyonla alındı.

“RİSK YÜZDE 1’İN DAHA ALTINDA” 

Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat, AA muhabirine, Müfide Uçar’ın boynundaki büyük bir guatra, ‘dev guatr’ dediklerini söyleyerek, şunları belirtti:

“Tiroit bezi aslında hepimizde var. Guatr ise tiroit bezinin olağandan daha fazla büyümesi demektir. Teyzemizde yaklaşık 1 kilogram tiroit dokusu çıkardık. Herkeste tiroit bezi baş parmağın birinci boğumundan olacak formunda baş parmağı büyüklüğünde, tartı olarak da 25-35 gram civarındadır. Teyzemizde ise yaklaşık bundan 40 kat daha büyüktü. Dev guatr, hastanın teneffüsünü kısıtlamış, yutma zahmeti üzere çeşitli meseleler oluşturmaya başlamış ve manzarası de bozulmuştu. Bütün riskleri anlattık. Aslında hastaların en çok korktuğu husus ses kısıklığı ve kalıcı bir kalsiyum istikrarı bozukluğu riski. İnançlı ellerde cerrahi yapıldığında bunların ikisinde risk yüzde 1’in daha altında.”

“EN BÜYÜK SEBEBİ İYOT EKSİKLİĞİ” 

Hastanın ameliyat sonrasında genel durumunun, sesinin uygun olduğunu tabir eden Kanat, “Türkiye guatr açısından endemik bir bölge. Bunun en büyük sebebi iyot eksikliği. İyot eksik olunca tiroit bezi az çalışıyor. Az çalıştığında o hormonu dengelemek için daha fazla üretmek istiyor. Üretmek için de tiroit bezinin büyümesi gerekiyor. Bedende az çalışan hücre çok olunca dengelemiş oluyor. Git gide büyüyor sonra hasta korkusu nedeniyle gecikmeler oluşuyor.” dedi.

Kanat, 1990’lı yıllardan sonra Türkiye’de tuza iyot eklenmeye başlandığını anımsatarak, “Ondan sonra büyük guatrların görülme sıklığı daha çok düştü ancak günümüzde az de olsa bu çeşit büyük guatrlar görülüyor ve başarılı halde ameliyat ediliyor. Bu mevzuda hastaları ameliyattan korkmamaları gerektiği konusunda bilinçlendirmek gerekiyor. Hastalarımız kuşku duydukları anda kesinlikle tabibe başvurmaları gerekiyor. Daha erken periyotlara tedavi yapılırsa daha başarılı olacağını ve hasta için daha konforlu olacağına inanıyorum.” sözünü kullandı.

“NEFES ALAMIYORUM, YÜRÜYEMİYORUM, YATAMIYORDUM” 

Ameliyatla sıhhatine kavuşan Müfide Uçar da doktora daha evvel doktora gittiğini fakat sonra hastalığını ihmal ettiğini lisana getirerek, “Bugüne kısmetmiş. Daha öne nefes alamıyor, yürüyemiyor, yatamıyordum. Artık çok şükür yeterliyim. daha evvel bir akrabamız guatr ameliyatı olmuştu ve konuşamıyordu. Ondan da korktum. Pandemi sürecinde de ameliyat olamadım. Artık çok şükür uygunum.” kelamlarına yer verdi.

KAYNAK: AA