Araçtan inip kaçtılar: Kocaeli Valiliği imajlarla ilgili açıklama yaptı

Kocaeli’de bir TIR dolusu göçmenin, TIR’ın kasasından çıktıktan sonra koşarak kalabalığa karıştığı imajları toplumsal medyada gündem haline geldi. 

Kocaeli Valiliği reaksiyon çeken imajlar üzerine bir açıklama yaptı. Valiliğin açıklamasında, olayın 22 Mayıs Pazar günü saat 11.00 sıralarında, Kuzey Marmara Otoyolu Dilovası Mermerciler gişe çıkışındaki Jandarma Trafik Timlerince gerçekleştirilen trafik denetimi esnasında yaşandığı belirtildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bazı toplumsal medya ve basın organlarında bu mevzuda tekrar yayınlar yapıldığı görüldüğünden açıklama yapma gereği duyulmuştur. Olay günü yediemin parkına çekilen araçtan kaçmaya çalışan yabancı asıllı şahıslarla ilgili etrafta devam eden ayrıntılı çalışmalar sonucunda 24’ü Afgan, 9’u Pakistan, 1’i İran ve 1’i Bangladeş asıllı olmak üzere toplamda 35 yabancı asıllı şahıs yakalanmış olup, süreçlerinin tamamlanmasına müteakiben hudut dışı edileceklerdir. Organize eden kişi isimli makamlarca tutuklanmış olup, başkalarının de yakalanması için çok istikametli çalışmalar devam etmektedir. Sistemsiz göç ile uğraşımız kararlılıkla sürdürülmektedir.”