Araştırma: İngiltere’de çalışanlar haftada 1,5 günü ofiste geçiriyor

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da 50 bin kişinin çalıştığı 43 işyerini kapsayan araştırmaya nazaran, insanların pandemi öncesine kıyasla çok daha az ofise gittiği ve daha çok meskenden çalıştığı ortaya konuldu.

Consultancy Advanced Workplace Associates şirketinin araştırmasına nazaran, bu şirketlerde pandemi öncesi haftada ortalama 3,8 gün ofisten çalışılıyordu. Artık ise şirket çalışanları haftada yalnızca 1,5 gün ofise gidiyor. Tekrar bu şirketlerde cuma günü ofisten çalışanların oranı da yüzde 13.

Haziran ve Temmuz aylarında yapılan araştırmada ofislerin ortalama doluluk oranının yüzde 29 olduğu ve en çok hafta ortası kalabalık olduğu görüldü.

Pandemi sırasında, ofis çalışanlarının birçok patron tarafından konuttan çalışmaya yöneltilmişti. Artık pandemi yasaklarının kalkmasına rağmen bir çok işyerinde ofis ve işyeri karması bir çalışma modeli sürdürüldüğü anlaşılıyor.

Araştırmada incelenen işyerleri bankacılık, güç, mühendislik, sıhhat, sigorta ve teknoloji üzere bölümleri kapsıyor. Lakin Ulusal İstatistik Kurumu’nun 2022 ilkbaharında yaptığı araştırmaya nazaran ülkede bütün kesimlere bakıldığında emekçilerin birçok konuttan çalışmıyor. Çalışanların yüzde 38’i son 7 günden en az birinde meskenden çalıştığını bildirdi.

Hükümete, birtakım bankalara ve demiryolu şirketlerine de danışmanlık yapan araştırma şirketi Advanced Workplace Associates, konuttan çalışma eğilimleri bakımından Birleşik Krallık’ın öteki ülkelerle genel olarak benzeri eğilimler gösterdiğini de tespit etti.

Şirket, 12 öbür ülkede 27 bin kişiyi kapsayan bir çalışma daha yaptı ve misal dallarda haftalık ortalama ofisten çalışma müddetinin pandemi öncesindeki 3,8 günden 1,4 güne indiğini gördü. Ofisten çalışma yüzdesinin Kuzey Amerika ve Latin Amerika ülkelerinde en düşük olduğu görüldü.

Sektörel olarak ise incelenen kesimler ortasında ofisten çalışma yüzdesi bankacılık alanında en yüksek, teknoloji alanında en düşük çıktı.

İngiltere hükümeti pandemi tedbirleri kapsamında meskenden çalışma davetini birinci olarak Mart 2020’de yapmıştı. Ülkenin farklı bölgelerinde yasal sınırlamalar ve tavsiyeler yer ve vakte nazaran değişti ama İngiltere ve İskoçya’da meskenden çalışma tavsiyesi Ocak ayında kaldırıldı. Birleşik Krallık’ın öteki bölgelerinde uygulama biraz daha uzun sürdüyse de izleyen süreçte yavaş yavaş kaldırıldı. (BBC Türkçe)