Avrupa’da risk seviyesi artıyor! “Sürü bağışıklığı” stratejisi tekrar gündemde

İTALYA

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Sağlık Bakanlığının günlük açıkladığı verilere göre, bugünkü 40 bin 902 kişiyle, salgının başladığı şubat ayından beri ülkede bir günde kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Böylece salgın başından bu yana virüs kapan kişi sayısı toplam 1 milyon 107 bin 303 oldu. Aktif Kovid-19 hasta sayısı 663 bin 926’ya, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı 3 bin 230’a çıktı.
Hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 550 artarak, 44 bin 139’a yükseldi.

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

İyileşenlerin sayısı ise 11 bin 480 artarak, 399 bin 238 oldu. Bu arada, İtalya Tabipler Birliği, Cenova’da bir doktorun daha Kovid-19’dan yaşamını yitirmesiyle salgında ölen doktor sayısının 189’a ulaştığını açıkladı.

5 bölgenin risk seviyesi artırılıyor

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

İtalyan basınında çıkan haberlerde, Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın bu akşam Campania ve Toskana bölgelerinin orta riskli sarı kategoriden, çok yüksek riskli kırmızı kategoriye, Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia ve Marche bölgelerinin de sarıdan, orta-yüksek riskli turuncu kategoriye alındığına dair kararı imzalayacağı belirtildi.

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Campania Bölgesi’nin merkez şehri Napoli’nin belediye başkanı Luigi De Magistris, Bakan Speranza ile görüştüğünü ve Campania’nın da 15 Kasım’dan itibaren kırmızı bölge olacağının kendisine söylendiğini açıkladı.

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Buna göre, yayılmanın yüksek ve hastane kapasitelerinin yoğun baskı altında olduğu kırmızı ve turuncu bölgelerde, acil durumlar haricinde şehirlerarası seyahat yasağı, bölgeye giriş-çıkış yasağı uygulanacak. Tüm restoranlar sadece paket servis için açık olacak ve AVM’ler kapalı tutulacak. Sadece gıda ürünleri satan yerler ve eczaneler açık kalacak. İlk ve orta dereceli okullarda yüz yüze eğitim sürecek, lise ve yüksek öğrenimde uzaktan eğitime geçilecek.

İSVEÇ

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Halk Sağlık Müdürlüğünün açıkladığı rakamlara göre, 10 milyon nüfuslu ülkede Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 164’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 177 bin 355’e yükseldi.

İsveç’te “sürü bağışıklığı” stratejisi

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

İsveç’te okullar, anaokulları, çocuk yuvaları, ilköğretim okulları, restoranlar, kafeteryalar, kuaförler, toplu taşıma araçları açık tutularak sürü bağışıklığı stratejisi uygulanıyor. Maske takılması tavsiye edilmiyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında 300 kişinin yan yana gelmesi yasaklanırken, restoranlarda da gelecek cumadan itibaren içki satışı saat 22.00’ye kadar yapılabilecek.

İskandinav ülkelerinde en fazla vaka artışı İsveç’te

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Karolinska Enstitüsü Mikrobiyoloji Tümör ve Hücre Biyolojisi Uzmanı Prof. Jan Albert, Aftonbladet gazetesine yaptığı açıklamada, İskandinav ülkelerinde en fazla koronavirüs vakasının İsveç’te olduğunu söyledi. Finlandiya’ya göre, İsveç’te vaka sayısının 10 kat fazla olduğunu hatırlatan Albert, “Vaka sayısı Norveç’e göre 4 kat, Danimarka’ya göre 2 kat daha fazla.” dedi.

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

İsveç’e göre diğer İskandinav ülkelerinde Kovid-19’dan dolayı ölüm ve vaka sayısının az olmasının nedeninin alınan tedbirler olduğunu vurgulayan Albert, “Danimarka, Norveç ve Finlandiya baştan beri çok sıkı tedbirler aldı. İsveç salgının ilk gününden itibaren çok hafif tedbirler aldığı için oran yüksek çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

İngiltere’de son 24 saatte 27 bin 301 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiği, 376 kişinin de yaşamını yitirdiği açıklandı. Ülkedeki toplam vaka sayısı 1 milyon 317 bin 496’ya, toplam can kaybı ise 51 bin 304 olarak duyuruldu.

İSPANYA

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Sağlık Bakanlığının güncellediği verilere göre, dün 356 olan Kovid-19 vakalarında hayatını kaybedenlerin sayısı bugün 308’e indi. Bakanlık, son 7 günde 1315 kişinin salgından öldüğünü ve toplam sayının 40 bin 769’a çıktığını duyurdu. Ayrıca dün 1 milyon 437 bin 220 olarak açıklanan toplam vaka sayısının son 24 saatte 21 bin 371 artışla 1 milyon 458 bin 591’e çıktığı kaydedildi.

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Kovid-19’a karşı 25 Ekim’den bu yana olağanüstü halin (OHAL) ilan edildiği İspanya’da, 17 özerk bölgeye göre değişiklik gösteren serbest dolaşım kısıtlamaları, gece sokağa çıkma yasağı, 6 özerk yönetimde bar ve restoranların sadece eve sipariş için açık tutulmalar, amatör spor müsabakalarının ertelenmesi, en fazla 6 kişiye toplanma izni verilmesi gibi önlemler uygulanıyor.

PORTEKİZ

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Portekiz Sağlık Bakanlığı, Kovid-19’dan son 24 saatte 69 kişinin hayatını kaybettiğini ve 6 bin 653 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu. Salgının başlamasından bu yana günlük yeni vaka sayılarında en yüksek artış kaydedildi.

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Ülkede Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 250’ye, toplam vaka sayısı da 204 bin 664’e çıktı.

Avrupa'da risk seviyesi artıyor!

Portekiz’de 9 Kasım’da uygulanmaya başlanan OHAL kapsamında salgının yoğun görüldüğü yerlerde serbest dolaşım kısıtlamaları getirilirken halktan zorunlu olmadıkça gece sokağa çıkmamaları isteniyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir