Avrupa’nın 9 şehrinde eylemler sürüyor: “Hasta tutsaklara özgürlük”

Türkiye cezaevlerinde ağır hasta siyasi tutuklular ölüme terkedilmiş durumda. Ayşe Özdoğan onlardan biri. Dördüncü evre kanser teşhisi konulan Ayşe Özdoğan, defalarca ameliyat geçirdi. Yüzünde ve ağzında sürekli kanayan yaraları nedeniyle ancak şırınga ile beslenebilecek haldeyken, doktorlarının cezaevinde kalamaz raporuna rağmen en temel hak olan  ‘Yaşama Hakkı’ elinden alındı ve tutuklandı.

Bir grup aktivist Ayşe Özdoğan ve onun gibi cezaevinde olan ‘Tutsak Hastaların’ haklarını savunmak ve özgürlüklerini talep etmek için dünyanın çeşitli ülkelerinde eylem yapıyor.
 

En temel hak, ‘Yaşama Hakkı’ ellerinden alındı. Bir grup aktivist ‘Tutsak Hastaların’ haklarını savunmak ve özgürlüklerini talep etmek için dünyanın çeşitli ülkelerinde eylem yapıyor.

HastaTutsaklara Özgürlük#StopKillingPoliticalPrisoners pic.twitter.com/h4EmIkdKTV

— Peaceful Actions Platform (@4PeacefulAction) October 30, 2021

 

“Hasta mahpusların sesi ol”@[email protected]@[email protected]@[email protected]@[email protected][email protected]@[email protected][email protected]@[email protected]_turkce
HastaTutuklulara Özgürlük ⁦@adalet_bakanlik⁩ https://t.co/933F5INFJX

— Metin Güler (@metin_guler_) October 30, 2021
Yapılan açıklamada, “Türkiye’de yargı, hükümet muhalifleri için silaha dönüştü. Ağır hasta, engelli, tecrit nedeniyle akıl sağlığını kaybetmiş onlarca tutuklu parmaklıklar ardında tutularak, henüz özgürlüğünü kaybetmemiş muhalifler için gözdağına dönüştürüldü. Hepimizin bakışları arasında ölüme sürüklenen Ayşe Özdoğan bunun en acımasız örneği” denildi.

Ayşe Özdoğan’ı öldürmeyin. Aysel Tuğluk´u öldürmeyin. Yusuf Bekmezci´yi Öldürmeyin. Mehmet Emin Özkan´i Öldürmeyin. Siyasi Tutukluların Yaşam Hakkını Koruyun. Tüm Siyasi Tutukluları Serbest Bırakın! çağrısı yapıldı.
 

Special thanks to Senator @simonesusskind who has joined us in speaking up for the right to life of Ayşe Özdoğan, Aysel Tuğluk, Mehmet Emin Özkan, Yusuf Bekmezci and many more. pic.twitter.com/cP5ngUVgma

— Solidarity with OTHERS (@OthersInfo) October 30, 2021