AYT puanıyla hangi kısımlar öğrenci kabul ediyor? ÖSYM 2022 YKS 4 yıllık lisans bölümleri…

Üniversite kazanabilmek ismine 4 yıllık lise eğitimi sonrası üniversite imtihanına katılan öğrencilere sevindiren haber ÖSYM’den geldi. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi bu sabah erken saatlerde imtihan sonuçlarını AİS üzerinden erişime açtı. Yapılan açıklamalar dikkate alındığında üniversite tercih süreçleri 27 Temmuz tarihlerinde başlayacak. İmtihan sonuç ekranında sayısal, sözel, eşit tartı ve yabancı lisan puanını öğrenen adaylar gidebilecekleri listelerini erkenden hazırlamaya başladı. Alan Yeterlilik Testi’nde başarılı olan öğrenciler yaşadıkları kentlerde yahut vilayet dışında üniversite tercihi yapacak. AYT puanı yüksek olan adaylar ise bu puan cinsinde hangi kısımların alım yaptığını merak ediyor. İşte 2022 YKS AYT puanı ile alım yapan üniversitelerin listesi…

AYT Puanı İle Hangi Kısımlar Tercih Edilebilir?

Alan Yeterlilik Testinde öğrencilere toplam 160 soru yöneltildi. Türk Lisanı ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fen Bilimleri, Din Kültürü üzere derslerden gelen soruları yanıtlayan adaylar bugün YKS imtihan sonuçlarının açıklanması ile puanlarını öğrendi. AYT puan hesaplaması yaparken derslerin katsayı oranları değişkenlik göstermektedir. Puan hesaplanırken ise 4 yanlış karşılık bir gerçek yanıtlanan soruyu saf dışı bırakır.

AYT puanı hesaplanan adaylar 4 yıllık kısımları tercih listesinde yazabilirler. Geçtiğimiz günlerde açıklanan karar ile birlikte üniversite imtihanında baraj uygulaması kaldırıldı. Münasebetiyle adaylar üniversite kontenjanları, tavan ve taban puanları ile birlikte sıralamaları dikkate alarak AYT puanıyla tercih yapabilirler. İşte 4 yıllık tercih yapılabilecek kısımlar;

Önemli:En çok tercih edilen kısımlar aşağıda listelenmiştir.

Bilgisayar Mühendisliği

Biyoloji Öğretmenliği

Coğrafya

Çevre Mühendisliği

Diş Hekimliği Fakültesi

Eczacılık Fakültesi

Ekonomi

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Felsefe

Fizik Mühendisliği

Fizik Öğretmenliği

Gastronomi

Gazetecilik

Hemşirelik

İlahiyat Fakültesi

Makine Mühendisliği

Matematik Öğretmenliği

Mimarlık

Radyo Televizyon ve Sinema

Reklamcılık

Sınıf Öğretmenliği

AYT puanıyla alım yapacak kısımların tüm listesine buradan erişim sağlayabilirsiniz. Lakin burada geçerli olan puan, sıralama, kontenjanlar 2021 yılına aittir. ÖSYM tarafından kılavuzun yayınlanması ile birlikte şimdiki puanlara tekrar bu haber üzerinden ulaşabilirsiniz. 2022 AYT puanıyla alım yapan kısımlar için tıklayınız.

YKS Tercih Hakkı Kaç Olacak?

ÖSYM tercih süreçlerinin 27 Temmuz tarihinde başlayacağını duyurdu. Tercih ekranı 10 gün boyunca açık olacak ve tercihler 5 Ağustos tarihinde sona erecek. Tercih listesi hazırlanırken adayların en çok dikkat etmesi gereken bahislerin başında kaç tercih hakkı olduğu geliyor. ÖSYM kılavuzuna nazaran adayların en fazla 24 üniversiteyi tercih etme hakkı bulunuyor. Tercih listesi hazırlanırken yerleşmek istenen kısım önceliğine nazaran adaylar kısımları ve üniversiteleri listeliyor.

Tercih süreçleri ÖSYM AİS yahut taşınabilir uygulama üzerinden gerçekleştirilir. Tercihlerin sona ereceği 5 Ağustos tarihinde adayların hazırladıkları listeleri ihtimamlı bir biçimde denetim etmeleri gerekir. Adaydan kaynaklı olarak yaşanabilecek rastgele bir badirede ÖSYM tarafından mesuliyet kabul edilmemektedir. Adaylar T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle tercih yapar.

ÖSYM Öğrencilere Ek Tercih Hakkı Verecek!

Tercih süreçlerinin sona ermesiyle yerleştirme süreçleri ÖSYM tarafından bilgisayar ortamında sağlanır. Yerleştirme sonuçlarının duyurulması ile öğrencilere üniversitelere kayıt için tarihler belirlenir. Birinci olarak yapılacak merkezi yerleştirmeler sonucunda yerleşemeyen adaylar için ek tercih hakkı tanınır. Merkezi yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlar YÖK tarafından ÖSYM’ye iletilir. Bunun ardından boş kalan kontenjanlar için ikinci bir kılavuz yayınlanır. Kılavuzu inceleyen adaylar dolmayan üniversite ve kısımları tercih eder.