Babalar Günü ne vakit, bu pazar mı 2022? İşte tarihi ve tarihçesi…

Özel günler ortasında yer alan Babalar Günü, her yıl sistemli olarak kutlanıyor.

Babalarını özel hissettirmek için hazırlık yapan çocuklar, bu sene hangi güne denk geldiğini sorguluyor.

Babalar Günü tarihi arama motorlarında araştırılırken, babaya atılacak iletiler da inceleniyor.

Babalar Günü birinci sefer 19 Haziran 1910 tarihinde Washington’un Spokane kentinde kutlanmıştır.

Tarihçesine bakıldığında ise altı çocuğunu tek başına büyüten bir babanın öyküsünden ortaya çıktığı görülüyor.

Peki 2022 Babalar Günü ne vakit, bu hafta sonu mu? Babalar Günü bu pazar, 19 Haziran mı? Babalar Günü nasıl ortaya çıktı? İşte tarihi ve tarihçesi…

2022 Babalar Günü ne vakit?

Babalar Günü 2022 yılında 19 Haziran Pazar Günü kutlanacak.

Babalar Günü nasıl ortaya çıktı?

Sonora Smart Dodd, Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızıdır. Dodd’un babası annesinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyüttüğü için genç bayan Anneler Günü üzere Babalar Günü’nün de kutlanması gerektiğini düşünmektedir.

Dood, Babalar Günü’nün babasının doğum günü olan 5 Haziran’da kutlanması için çalışmalara başlasa da çalışmalar o tarihe yetişmediği için kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. Bu nedenle Babalar Günü Haziran ayında kutlanmaktadır.

Babalar Günü birinci sefer 19 Haziran 1910 tarihinde Washington’un Spokane kentinde kutlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Lideri Calvin Coolidge 1924 yılında kutlamaları desteklemiş lakin resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966’da periyodun lideri Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

1972 yılındaysa Lider Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

En manalı Babalar Günü mesajları

Baba, sen olmasaydı, bugün olduğum insan olmazdım. Babalar Günün kutlu olsun!

Kral olmayabilirsin lakin bana her vakit bir prens/prenses üzere davrandın. Babalar Günün kutlu olsun!

Baba sözünü düşündüğümde, birçok olumlu şey düşünüyorum. Aklımda bir babanın bu kadar mükemmel bir manzarasının olmasının sebebi sensin. Babalar Günün kutlu olsun!

Her vakit yanımda oldun. Dünyayı benim için daha uygun bir yer yaptığın için sana minnettarım! Babalar Günün kutlu olsun!

Keşke sana söyleyeceklerimi en güzel sözlerle tabir edebilseydim. Benim için yaptığın her şey için minnettarım. Senin için bulabileceğim en düzgün sözler, seni tüm kalbimle sevdiğim! Babalar Günün kutlu olsun!

Yaşlandıkça hayatımı daha düzgün hale getirmek için ne kadar fedakarlık yaptığını daha yeterli fark ediyorum. Benim için yaptığın bu kadar şey için ne yapsam gereğince teşekkür edemem! Seni seviyorum babacığım. Babalar Günün kutlu olsun!

Hayatım boyunca bana öğrettiğin tüm dersleri ve hoş şeyleri hatırlıyorum. Ortamızda ne kadar uzaklık olursa olsun değerli değil, değerin asla azalmayacak! Babalar Günün kutlu olsun!

Keşke gülüşünü her vakit görüp, kahkahalarını her vakit duyabilseydim; ne kadar uzak olursak olalım, hep kalbimde ve düşüncelerimdesin. Seni seviyorum babacağım. Babalar Günün kutlu olsun!

Kollarından daha huzurlu, daha inançlı, yüreğinden daha sıcak ülke yokmuş babacım. Babalar günün kutlu olsun.

Evimizin yakışıklısı… Babamız canımız bir adedimiz. Bil ki seni hergün daha çok seviyoruz. Varlığınla gurur duyuyoruz. Sen bizim herşeyimizsin. Babalar Günün kutlu olsun.

Senin üzere bir babaya sahip olduğum için ne kadar şanslı olduğumu her vakit bileceğim. Seni seviyorum canım babacığım.

Kelimelerle anlatılamayan fedakarlık ve karşılıksız sevgiyi tanım et desen bana herhalde yalnızca “BABA” derdim. Babalar günün kutlu olsun canım babacım.