Bakanlık’tan Hibe Alan Hande Fırat Kendisini Böyle Savundu: “Bill Gates de Tarıma İlgi Duyuyor”

Gazeteci Hande Fırat’ın, et fiyatlarından dolayı küçükbaş hayvancılık işine girdiği ve yapacağı yatırım için Tarım Bakanlığından 3.5 milyon lira hibe desteği alacak olması gündem olmuştu. Hande Fırat konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama paylaştı. Fırat, ‘Benim paraya ihtiyacım yok. Emeklilik projem olarak arazi aldım’ dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekonomik yatırımlar kapsamında 16 projeye hibe desteği verileceğini açıklarken hibe desteği almayı hak edenlerden birisinin de Hürriyet’in Ankara Temsilcisi Hande Fırat olduğu ortaya çıkmıştı.

Hande Fırat, Tarım ve Orman Bakanlığından hibe desteği alacağını doğrulamış ancak hangi yatırım için hibe desteği alacağını açıklamamıştı.

Hande Fırat bugün konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Hibeyi almak için iktidarla olan ilişkilerini kullanmadığını anlatan Fırat,  ‘kimse ismini görüp kapı açmasın’ diye başvurularda şoförünün ismini kullandığını ifade etti. 

Vadettiği 22 milyon TL’lik yatırımı yapınca söz konusu hibeyi alacağını belirten Hande Fırat emeklilik projesi olarak düşündüğü yatırımını anlatırken dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates’in de tarım arazisi aldığını belirtti.

“Erdoğan’ı ve AK Parti’yi benim üzerimden yıpratmaya çalışmak, 15 Temmuz fotoğraflarını kullanmak, seçime giderken yıllardır tanıdığım diğer parti liderlerinin kendi yayın organlarında bunları araştırmadan yayınlatmaları hiç etik değildir. Yapılmak istenenlerle mahkemede hesaplaşacağız” diyen Fırat’ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

‘Mal varlığı beş yılda bir devlete bildiren bir kadınım Benim paraya ihtiyacım yok. Mesleğimi çok sevdiğim için yapıyorum. Emeklilik projem olarak, Türkiye’de ve dünyada tarımın ne kadar önemli olduğundan hareket ederek; birçok yatırımcının yaptığı gibi ben de bir arazi aldım.

Dünyanın gitmekte olduğu yerden hareketle, Bill Gates’in bile tarım arazilerine olan ilgisini düşünecek olursak üretim yapmaya karar verdim. Bunu ailemle birlikte kızımın da parasıyla ve geleceği için yaptım. İki yıldır ben de olan arazi için çok ciddi paralar harcadım. 

İki yıldır bu arazide ekim yapan bir kadınım. Yatırımı büyütmeye karar verdim. Kendi adımı da hiç saklamadım. Birinin üzerine yaparak başkaları gibi arka kapılardan dolanmayı da dürüst bulmadım. Ancak beni görüp de kimse bana kapı açmasın diye, vekaletimi şoförüme verdim; ‘tüm kurallara uyun’ diyerek. Bu süreçte hiçbir bakanlık yetkilisini aramadım.

İki yılda bir sürü denetim geçirdik. İlkinde de başvurumuz kabul edilmedi. Millet ittifakı’nın yayın organlarından birinin yazdığı gibi ‘kadın girişimcilere verilen hibe ‘ denetimsiz, hemen verilmiyor. Onlarca denetimden geçiyorsunuz. Ben ve eşim bugüne kadar ciddi miktarda para harcadık. Hala da harcamaya devam ediyoruz.

Amacımız Türkiye’ye faydalı olacak bir yatırım yapmak. Tarım sektöründe ciddi bir sorun varken, farkındalık da yaratabilmek amacıyla tamamlandığında 22 milyon TL’lik bir yatırımı Ankara’ya yapmış olacağız. Denetimlerden sonra ve tüm yatırımları yaptıktan sonra her kadın girişimcinin hakkı olan hibeyi almaya hak kazanacağız. Bu arada her yıl düzenli olarak bu işi yapıp yapmadığımız konusunda denetime tabii olacağız. Ciddi bir de istihdam yaratacağız.’

Hande Fıratı’ın açıklaması ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir