Basın örgütleri, gazetecilere yönelik tehditler için Türkiye’ye geliyor

Uluslararası basın özgürlüğü ve gazeteci örgütlerinden oluşan bir heyet, ülkedeki bağımsız gazeteciliğe yönelik ciddi ve devam eden tehditleri araştırmak için bu hafta Türkiye’ye üç günlük bir misyon gerçekleştirecek.

6-8 Ekim tarihleri ​arasında ​Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunacak heyet ziyaret sırasında editörler, gazeteciler, yerel sivil toplum grupları, çeşitli siyasi partilerden milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi yetkilileri, yabancı diplomatlar,  önde gelen küresel teknoloji şirketlerinin temsilcileri ile bir araya gelecek.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve IPI’nin Türkiye Ulusal Komitesi tarafından organize edilen misyon, ARTICLE 19, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), English PEN, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF), İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Norveç PEN, Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT), PEN International, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve Güney Doğu Avrupa Medya Örgütü’nden (SEEMO) temsilciler içeriyor.

Heyet, toplantıların sonuçlarını ve ortak kuruluşların Türkiye’deki basın özgürlüğünün durumuna ilişkin analizlerini paylaşmak için 8 Ekim Cuma günü Türkiye saati ile 16:00’da bir basın toplantısı düzenleyecek.