Bursa’da 50 milyon doldurulmuş makaron ele geçirildi

Bakanlığın açıklamasında, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde, yasa dışı makaron doldurumunun yapıldığı tespit edilen depoya operasyon düzenlendiği belirtildi.

Aramada, 50 milyon doldurulmuş makaron, 6 bin 950 kilogram tütün ve 7 makaron doldurma makinesi ele geçirildiği kaydedildi.

Açıklamada, 13’ü yabancı asıllı 15 şüphelinin gözaltına alındığı aktarılarak, “Yakalanan ölçü, tek seferde ele geçirilen en yüksek doldurulmuş makaron yakalamasıdır.” tabirine yer verildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, operasyonda tek seferde en yüksek sayıda doldurulmuş makaronun yakalanmasını sağlayan Bursa Emniyet Müdürlüğü ile Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü ünitelerini tebrik etti.

Operasyonun ayrıntıları

Osmangazi ilçesinde 16 Mayıs’ta operasyon yapan Bursa Emniyet Müdürlüğü takımları, bir imalathaneye düzenledikleri baskında 5 milyon 637 bin adet doldurulmuş makaron ele geçirmiş, olayla ilgili gözaltına alınan kişi de tutuklanmıştı.

Bunun üzerine soruşturmayı derinleştiren gruplar, bilgisayar ve araçlarda yaptıkları teknik ve fiziki takipler sonucunda Osmangazi ilçesindeki depoyu tespit etti.

Depoya sabaha karşı operasyon yapan gruplar, 13’ü yabancı asıllı 15 şüpheliyi yakaladı.

Operasyonda 50 milyon adet doldurulmuş makaron, 6 bin 950 kilo tütün. 5 milyon 778 bin adet filtre, 2 bin 485 adet rulo biçiminde kağıt. 195 adet rulo halinde sigara ağız kağıdı 795 kilo tutkal, 103 palet karton, tanesi 1 milyon dolar kıymetinde olan yurt dışından getirilen 7 adet makaron doldurma makinesi ele geçirildi.

Gözaltına alınan zanlıların emniyetteki sorguları devam ederken, basın mensupları da baskın yapılan depoyu görüntüledi.

KAYNAK: AA