Çan Belediye Lideri Bülent Öz vazifeden uzaklaştırıldı

Bülent Öz

Çanakkale’de CHP’li Çan Belediye Lideri Bülent Öz, “rüşvet ve irtikap” argümanıyla vazifeden uzaklaştırıldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye nazaran, belediyeden ihale alan firma sahiplerinden rüşvet alındığı ve irtikap kabahati işlendiği tezleri üzerine Mülkiye Teftiş Kurulunca inceleme yapıldı, Çan Cumhuriyet Başsavcılığınca da soruşturma yürütüldü.

Soruşturma kapsamında, Lider Öz’ün, akrabası olan Ö.E’ye belediyeden alacaklarının tahsili karşılığında ikamet ettiği meskenin kira, internet faturası ve mobilya bedellerini ödettirdiği, bir şirketten ihaleler karşılığında daire alındığı belirlendi.

Ayrıca Bülent Öz’ün çocuklarının eğitim masraflarının belediyeden taahhüt işi alan öteki bir yüklenici tarafından karşılandığı, bir danışmanlık firmasına ödenecek fiyatın bir kısmını Öz’ün aldığı tespit edildi.

Mülkiye Teftiş Şurası ise şahitlerin ve tabir sahiplerinin baskı altına alınmaması, kabahat kanıtlarının yok edilmesinin, karartılmasının ya da değiştirilmesinin önüne geçilebilmesi, yapılacak ön inceleme ve soruşturmanın selameti için Öz’ün süreksiz olarak misyondan uzaklaştırılmasını talep etti.

Bunun üzerine, yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve 1 Haziran’da çıkarıldığı hakimlikçe isimli denetim kaidesiyle hür bırakılan Çan Belediye Lideri Öz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayıyla süreksiz olarak misyonundan uzaklaştırıldı.

Görevden uzaklaştırma kararının, Anayasanın 127’nci unsuru ile Belediye Kanunu’nun 47’nci unsuru kapsamında alındığı öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.