‘Çay içmek bile lüks oldu… İktisat idaresi çok kötü’

AKP’nin yüksek oranda oy aldığı kentlerden Samsun’da vatandaşlar Cumhuriyet periyodunda yapılan fabrikaların satılmasını eleştirerek “Kesinlikle maharetsiz bir idare var. İktisat idaresi çok berbat. Bir yerde çay içmek bile lüks oldu” dediler.

Samsun’da vatandaşlara “Savaşan ülkelerden Rusya’da enflasyon 17,8 Ukrayna’da 16,4 civarında Türkiye’de ise resmi açıklamaya nazaran yaklaşık yüzde 73. Sizce neden kaynaklanıyor bu durum?” diye sorduk. İşte aldığımız cevaplar:

“GARİBAN SOĞAN ALAMIYOR Kİ KIRIP YESİN”

Makbule Kutlu: “Millet açlıktan ölecek neredeyse. Evvelden bir ekmekle bir aile bir öğün geçiriyordu. Artık bir ekmekle 2 küçük çocuk bir öğün geçirebilecek duruma geldik. Ekmeğin fiyatı da arttı.

Emekliye artırım diyorlar. Emeklinin artırımı konut kirasına, ekmek parasına yetmiyor aslında. Bayram geliyor, üstüne başına, çoluk çocuğuna alacak bir giysisi, ayakkabısı, çorabı, elbisesi yoksa o zavallı emekli ne yapsın? Neyle geçinsin? Tatil denen şeyleri unuttuk aslında, onlar yok. Gidilecek tatil yeriydi, uçak parasıydı, otomobil parasıydı onlar bizi aştı. Kaldığımız yerde bari rahat yaşamak istiyoruz.

Taşı toprağı altın olan ülkemizde patatesin kilosu 10 lira, soğanın kilosu 7,5 – 8 lira. Evvelce bir konutun olsa içeri girer, soğanı kırar ekmekle yerdin kimse açlığını bilmezdi. Artık gariban soğan alamıyor ki ekmekle kırıp yesin. Bu millet nasıl geçinecek onu bilmiyoruz. Nereye gidecek bu Türkiye’nin hali bilmiyorum Allah sonumuzu hayır etsin”

“TÜKETİM ENDESKLİ TOPLUM YETİŞTİRİLİYOR”

Yılmaz Tuluk: “2002 yılında vaktin bakanı babalar üzere satarız dedi, ülkede her şeyi sattılar. Üretim büsbütün bitmiş durumda. Şeker fabrikaları, monopol fabrikaları satıldı. Üretimden gelen gücümüz kalmadı. Öğrenmeyen bir toplum yetişiyor.

Yönetim asla yanlışsız bir şey yapmıyor. Neden yapmıyor? Zira o marifet yok. Balık tutmayı değil balık yemeği öğrettiler. TÜİK palavra söylüyor. Kurumlarda itimat kalmadı, adalet yok. Sıhhat güzel değil, hekimler kaçıyor. Muhakkak güzel yönetilmiyoruz. Ekmeğin, unun fiyatı aşikâr, süte yaklaşık yüzde 45 artırım geldi, yağlardaki kuyruk ve sıraları hatırlıyorsunuz. Daima tüketim endeksli bir toplum yetişiyor.

Ukrayna ile Rusya savaşıyor, o ülkelerde enflasyon yüzde 12, bizde yüzde 73. Muhakkak maharetsiz bir idare var. Pazarda sokakta gezen beşerler bunu görür”

“BİR ÇAY İÇMEK LÜKS OLDU”

Miraç Öztürk:  “Bizim ülkemizde de ekonomistim diyen bir Cumhurbaşkanımız var. Hatta kendisinin sevgili damadı eski bakanımızda bununla ilgili bir kitap yazmıştı. Lakin bu bilimi hayata geçiremedik. Ülkenin gelmiş olduğu durum ortada. Rusya ve Ukrayna üzere iki ülke savaşın en kanlı periyodunu yaşadıkları vakitlerde bile enflasyon bizim kadar olmadı. Bunun sebebi biz son 20 yıldır ülkeyi bilimsel değil dini sayiklerle yönetiyoruz.

Kamu fabrikalarının hepsini özelleştirdik. Ülkeyi aslında bir aile şirketine dönüştürdük. Bugün beşli çete dediğimiz sermayenin, bütün pastayı aldığı halkın ise geri kalan gelirle geçinmeye çalıştığı bir devirden bahsediyoruz. Bu domates, patates problemi değil, beşerler artık yaşayamıyor. Yaşamayı günlük karnını doyurmak olarak görüyor. Bu ülkenin insanlarının, gençlerinin kitap okumaya, sinemaya, tiyatroya gitmeye, arkadaşlarıyla bir çay içmeye gereksinimleri var. Lakin bugün kitap almak bile lüks.

Sokağa çıkıp bir yerde çay içmek, konuta giderken fileyi doldurmak da artık bir lüks. Devletin açıkladığı sayılarla bizim karşılaştığımız sayılar ortasında uçurum var. Bunun nedeni de uygun yönetememektir”

“ÜRETİM YOKSA ENFLASYON ARTAR”

Osman Akan: “Yüzde 70 TÜİK diyor lakin yüzde 170 enflasyon. TÜİK ne derlerse onu diyor. Pahalılık her yerde, adalet hiç yok. Memlekette hiç bir şey yok. Üretim yok. Çiftçiye, üreticiye yardım etmek gerekir. Bir yerde üretim olursa orada her şey daha uygun olur enflasyonda yükselmez. Yani üreteceğiz tüketmeyeceğiz. Biz üretmeden tüketiyoruz. Bizim dışarıya satmamız lazım. Lakin her şeyi yabancılardan alıyoruz. Ülkede üretim ismine ne varsa hepsini sattılar”

“RAFDAN KASAYA GİDENE KADAR ARTIRIM GELİYOR”

Zehra Akan: “Kıyma almaya gidiyorum, bir gün 100 lira, bir gün 130 lira dün aldım 150 lira. Yumurta 2 lira, ekmek 3 lira. 400 gram tereyağı 70 lira. Bu mutfak ne olacak? Biz et yemeye, tereyağı yemeğe alışkınız lakin her şeyi bıraktık.

Market market geziyorum. Ucuzunu arıyorum. Yapacak bir şey yok. Herkes yanıyor biz de yanıyoruz. 24 saatte bir, bazen 24 saati bile bulmuyor daima etiket değişiyor. Bir şeyi ucuz bulup alıyorsun, kasada etiketi değiştirmeyi unuttuklarını söylüyorlar. Raftan alıp kasaya gidene kadar artırım geliyor”

“KÖTÜ YÖNETİLİYORUZ”

Mustafa Kocaoğlu: “Savaştan ötürü her şeyin fiyatı arttı. Yani yüzde 73 denilen enflasyon, yüzde 160 – 170’lerde. Pazara çıkın bir bakın. Akaryakıt geçen sene 7 liraydı, artık 30 lirayı buldu. Bunların en büyük nedeni dışa bağımlı olmamızdan kaynaklanıyor. Şayet biz kendimiz üretmezsek, üreticilere takviye vermezsek tabi ki dışa bağımlı oluruz. Ekonomik idaresi de çok makus. Enflasyon göründüğünden daha fazla kendini hissettiriyor”