CHP’li belediyelerde hedef 2050

Murat Sökdü

Arasında fiziksel ve kimyasal proseslerde giderilemeyen organik maddelerin, besin ve enerji kaynağı olarak mikroorganizmalar tarafından kullanılıp atık sudan uzaklaştırılması anlamına gelen Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2. Etabı Muğla Fethiye’de açıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi ile işbirliğinde Fethiye Atıksu Arıtma Tesisinin kapasite artış projesini tamamladı. İki tesis 2050 yılı nüfus projeksiyonuna göre tasarlanarak 280 bin nüfusa hizmet verebilecek kapasiteye yükseldi. Yapımı tamamlanan Fethiye Atıksu Arıtma tesisinin açılışını Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca birlikte yaptılar.

“147 MİLYON 323 BİN TL’LİK YATIRIM”

Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye merkeze hizmet veren tesisin kapasitesini iki katına çıkardı. Büyükşehir Belediyesi, Fethiye’de işletilmekte olan 25.000 m3/gün kapasiteli Atık su Arıtma Tesisini 147 Milyon 323 Bin TL yatırımla 50.000 m3/gün kapasiteye çıkararak bölgenin en az 20 yıllık arıtma ihtiyacını karşılıyor. Tamamlanan çalışmaların ardından halkın yoğun katılımı ile arıtma tesisinin açılışı yapıldı.

KARACA “25 YILLIK ARITMA SORUNUNU ÇÖZDÜK”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca açılışta yaptığı konuşmada, “Muğla Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapımı tamamlanan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2.Etap Açılış Töreni’ni hep birlikte gerçekleştirdik. Tesisteki kapasite artışı ile Fethiye’mizin en az 25 yıllık arıtma ihtiyacı karşılanacak. İlçemize yaptığı yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanım Dr. Osman Gürün’e şükranlarımı sunuyorum” dedi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise “Fethiye’de yapımını tamamlamış olduğumuz İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2.Etap Açılış Töreni’ni gerçekleştirdik. Muğla’mızın yeşilini, mavisini koruyarak geleceğe taşımak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KOKU GİDERİCİ ÜNİTE KONULDU

Fethiye Merkezine hizmet veren ve yaklaşık 125 bin kişilik arıtma kapasitesine sahip olan Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi MUSKİ Genel Müdürlüğünün hayata geçirdiği kapasite artış projesi ile 2 kat büyütüldü. Yapılan revizyon çalışmalarıyla tesise koku giderici ünite de monte edilirken tesis 250 bin kişiye hizmet verebilecek kapasiteye yükseldi. Ayrıca proje ihtiyaç olması durumunda 2040 yılından sonra daha da büyütülebilecek teknik altyapıya sahip olarak düzenlendi. Ölüdeniz Mahallesinde 2019 yılında tamamlanarak hizmete açılan Atıksu Arıtma Tesisi de 30 bin kişilik kapasite ile hizmet veriyor. 2 tesis ile birlikte Fethiye’de ki arıtma kapasitesi yaklaşık 280 bin kişiye yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir