CHP’li Taşçıer, Fuat Oktay’a Halil Konakçı’yı sordu: ‘Soruşturma açılmayacaksa terfi ve ödüllendirme mi öngörülüyor?’

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komitesi üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Ankara Melike Hatun Mescidi’nin imamı olduğu bilinen Halil Konakçı’nın kendisine ilişkin toplumsal medya hesabında bayanlara yönelik kullandığı “Bak sokaklar ne hale geldi. Kasap dükkânı üzere. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık. 100 yıl evvel dedelerimizin yatak odasında göremediği kıyafetleri biz çarşıda pazarda plajda görüyoruz” tabirlerini TBMM gündemine taşıdı.

Taşcıer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na verdi.

Taşcıer, soru önergesine ait şu değerlendirmeyi yaptı:

“KADINLAR KİMSENİN KONUTUNA BAĞLAYABİLECEĞİ KÖLESİ DEĞİL”

“Maaşını devletten alan bir kamu görevlisinin, Anayasa’da yer alan kadın-erkek eşitliğine karşı kelamlar sarf etmesi seyirci kalınamayacak bir skandaldır. Bu kabul edilemez. Bayanların ömür ve giysi stiline karışmayı kendine hak görüyor, bayanları harika bir hadsizlikle yürüyen et kesimleri olarak gördüğünü söz ediyor. Bayana yönelik şiddetin neden arttığının karşılıklarından birisi de işte bu türlü şahıslara yönelik cezasızlık ve örtülü takviyedir.  Bayanlar kimsenin konutuna bağlayabileceği kölesi değil. Bu zihniyettekiler bunu başlarına yerleştirseler ve kabul etseler âlâ olur. Halkı kin ve düşmanlığa sevk eden bu şahıs hakkında hem idari soruşturma acilen açılmalı hem de savcılık tüzel süreci başlatmalı. Lakin bugün bu kişi konuşur, yarın bir oburu. Sorun, bu türlü karanlık akıllara güç ve cüret verenlerde, bu ülkeyi yönetenlerdedir. Hasebiyle biz gerekenin yapılması ve hukuk önünde hesap vermesi daveti yapsak da yarın ödüllendirilmesi de hiçbirimizi şaşırtmaz.”

SORUŞTURMA MI TERFİ Mİ GELECEK?

CHP’li Taşcıer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

“- Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı İmam-Hatip olan Halil Konakçı isimli şahsın, bayanların ömür ve giysi şekline karışmanın yanı sıra, halkı alenen kin ve düşmanlığa sevk ettiği sözleriyle ilgili bir idari soruşturma başlatılacak mıdır?

– Maaşı devlet tarafından ödenen bir kamu çalışanının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasasında yer alan kadın-erkek eşitliğine karşı tabirlerde bulunması Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından olağan mı karşılanmaktadır?

– Daha evvel de Hilafet daveti yaptığı konuşması basında yer alan Halil Konakçı isimli şahıs hakkında bir soruşturma açılmayacaksa bir terfi ve ödüllendirme öngörülmekte midir?

– Halil Konakçı hakkında bir idari süreç yapılmayacaksa siz de bu şahsın görüşlerine katılmakta mısınız?”