Çiftçi borcu borçla kapatıyor

Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün bilgilerine nazaran, Türkiye’de vatandaşın 1 milyon 533 bin tarım toprağına bankalar ipotek koydu. İpotek konulan arazi sıralamasında Urfa birinci sırada yer alırken, Konya ise ikinci sırada yer aldı. Datalara ait konuşan UYGUN Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “İpotekli tarım yerlerinin büyüklüğü çiftçimizin ve ülke tarımının geldiği acı durumu ortaya koyuyor… İktidarın şaşı bakışının sonucu… Çiftçimiz borcu borçla kapatıyor” dedi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün (TKGM) dataları çiftçinin geldiği son durumu gözler önüne serdi.

Verilere nazaran, Türkiye’de tarım yerine bankalar tarafından ipotek konulan yurttaş sayısının 1 milyon 533 bin 579’a çıktığı belirlendi. İpotek konulan tarım yerlerinin büyüklüğü prestijiyle Urfa, 127 milyar 760 milyon metrekare tarım yeri ile birinci sırada yer alırken, 4 milyar 489 milyon 478 metrekarelik ipotekli tarım toprağı ile Konya ikinci sırada geldi. Urfa ve Konya’yı ise 1,7 milyar metrekare ile Ankara ve 1,2 milyar metrekare ipotekli arazi ile Adana takip etti.

İpotekli tarım topraklarının kentlerdeki toplam tarım yerlerine oranına yönelik dağılımı ise şu formda oldu:

Urfa: Yüzde bin 59

Konya: Yüzde 23, 36

Adana: Yüzde 23,2

Aksaray: Yüzde 23,61

BORÇLAR ARTTI

Tarım dalının bankacılık sistemine olan borçları Haziranda 16,8 milyar lira artarak 224,8 milyar liraya yükseldi. Bölümün borçlarında yılın birinci altı aylık periyodunda ise 57,1 milyar lira artış oldu.

“ÜLKEN TARIMININ GELDİĞİ ACI DURUMU ORTAYA KOYUYOR”

Verileri kıymetlendiren TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve DÜZGÜN Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, şunları söyledi:

“İpotekli tarım yerlerinin büyüklüğü çiftçimizin ve ülke tarımının geldiği acı durumu ortaya koyuyor. Maliyetler altında sıkıntı kurallar altında üretim yapan çiftçilerimiz borcunu borçla kapatıyor. Bankalara mahkûm olan çiftçilerimizin yerleri de ipotek altında. İktidarın ülke çiftçisine ne kadar şaşı baktığını net bir biçimde ortaya koyan bir tablodur bu. Borç batağına sürüklenen çiftçilerimiz ne yazık ki üretimden çekiliyor.”

“16 YILDA TARIM YÜZDE 18’İ TARIM VASFINI YİTİRDİ”

Ülkemizde son on altı yılda toplam tarım topraklarının yüzde 18’inin tarım yeri vasfını yitirdiğini de belirten Yokuş, “Ülke genelinde toplam kayıp 4,2 milyon hektar. En fazla tarım toprağı kaybeden vilayetlerimiz sırasıyla Konya 761 bin, Diyarbakır 241 bin, Şanlıurfa 207 bin, Yozgat 174 bin, Adana 154 bin hektar. Bu tablonun sorumlusu elbette AKP hükümetidir. Kayba uğrayan 4,2 milyon hektar arazinin ne kadarının terk, ne kadarının imar ve yapılaşmayla, ne kadarının vasıf kaybıyla olduğu bilinmiyor. Her bahiste olduğu üzere siyasi iktidarın sözcüleri tarım ve besicilik konusunda da palavra rüzgârlarıyla halkı avutmaya devam ediyor. AKP tarımda kendi kendine yeten ülkemizi ithal eden ülke hâline getirdi” dedi.