Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yüksek kira bedeli almak için korsanlık yapanlar en büyük darbeyi yiyecekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç gün süren Balkan çeşidi dönüşü, TVNET İktisat Şefi Semra Güney Karabaş ve Yeni Şafak Gazetesi’nden Ayşe Olgun’un da ortalarında bulunduğu uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Eylül’de kamuoyuna duyuracağı toplumsal konut projesinin ayrıntılarını paylaştı.

‘SADECE KONUT DEĞİL ARSA DA VAR’

Açıklanacak projenin yalnızca konut değil emlakı da kapsadığını belirten Erdoğan, “Bu kampanyanın vatandaşımızı çok çok olumlu istikamette etkileyeceğine inanıyoruz. Burada yalnızca konut değil, tıpkı biçimde arsa projemiz var. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut yeri içeriyor. İcabında vatandaş “ben kendim yapacağım” diyorsa, onlara da “buyur kardeşim, 100 bin arsa var, kendin de yapabilirsin” diyoruz.

‘KORSANLIK YAPANLAR DARBEYİ YİYECEK’

Ayrıca 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşımıza kendi işini kurma imkanı da sağlanacak. Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacak. Vatandaşlarımıza böylelikle konut sahibi olabilme kolaylığı sunuyoruz. Bunlarla birlikte inanıyoruz ki yüksek kira bedeli almak suretiyle korsanlık yapanlar da burada en büyük darbeyi yiyeceklerdir.”

TOKİ müracaatları için geri sayım sürüyor. Toplu Konut ve Kamu İştiraki Yönetimi Başkanlığı, dar gelirli ailelere, düşük ödemeler ve uygun taksitlerle konut sahibi olma imkanı sunuyor.

SOSYAL KONUT PROJESİ NEDİR, MÜRACAAT NASIL YAPILIR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı’nın akabinde açıklanan toplumsal konut projesi hakkında araştırmalar sürat kazandı. İşte mevzuya ait Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öne çıkan açıklamaları, “Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımını başlatıyoruz. Hazırlıklarımız bitmek üzere.

Vatandaşlarımızı kira öder üzere taksitlerle, mahallî ve yatay mimari anlayışına nazaran inşa edilmiş konut projeleriyle mesken sahibi yapacağız.

Şehit yakınları ve gazilerimiz ile emeklilerimize özel kontenjan ayıracağız. Birinci sefer evlenen gençlerimiz projede kota sahibi olacak.