Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Finlandiya ve İsveç açıklaması: NATO’ya girmelerine ‘evet’ demeyiz

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Cezayir ile bağlarımıza yeni bir ivme kazandırıyoruz.

Görüşmelerimizde Türkiye- Cezayir bağlantılarını kapsamlı bir biçimde ele aldık.

Aziz kardeşim Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’u konuk etmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ve heyetine beğenilen geldiniz diyorum.

Cezayir’den ülkemize 17 yıl ortadan sonra cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan bu tarihi ziyaretle münasebetlerimize yeni bir ivme kazandırıyoruz.

Bu sene tıpkı vakitte diplomatik ilişiklerimizin 60. yılına tekabül ediyor. Ortak mazimiz 500 yıl önceye kadar dayanıyor.

İkili ilgilerimizi yeni bir seviyeye taşıyan Yüksek Seviyeli İş Birliği Teşkilatımızın birinci toplantısını gerçekleştirmek bugüne nasip oldu.

İş birliğimizi daha da ileriye taşımayı bir defa daha karşılıklı olarak teyit ettik.

Salgına karşın ticaret hacmimiz yüzde 35 artarak 4,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Yeni amacımız 10 milyar dolar.

Bin 400’ü aşkın Türk firması Cezayir iktisadının gücüne güç katıyor.

Görüşmelerimizde Afrika ve İslam dünyasındaki problemleri de ele aldık. Cezayir, Afrika’nın yer yüzü ölçümleri bakımından en büyük ülkesi olması yanı sıra kıtanın başkan ülkelerinden biridir.

Cezayirli kardeşlerimiz Afrika’nın tamamında oynadıkları rolü takdirle karşılıyoruz. Türkiye olarak biz de Afrika’daki kardeşlerimizle işbirliğimizi güçlendirmeye çalışıyoruz.

Afrika Kıtası’nda barış ve istikrarın temininde kıymetli rol oynayan iki ülke olarak savunma sanayi alanında işbirliğini güçlendirmekte kararlıyız. Türkiye Muhaarif Vakfımız da Cezayir’de kuracağı okulla, Cezayirli kardeşlerimize kaliteli eğitim sunacaktır. Madencilikten etrafa, eğitimden, kültüre biraz evvel imzaladığımız mutabakatlarla ilgilerimizin ahdi tabanını tahkim ettik.

Tarım alanında, hayvancılık alanında tecrübelerimiz var. Cezayir çok büyük bir alana sahip. Su kasveti adeta olmayan bir ülke pozisyonunda. Her iki ülkenin kazan kazan temeline nazaran ihracatların yapılabilebileeğini değerlendirdik.

İnşallah Türkiye ile Cezayir ortasındaki bağların nerelere ulaştığını ortaya koyabiliriz.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ADIMI

Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir hali kelam konusu değil. Bu süreç içerisinde biz terör örgütlerine karşıyız deseler bile, teröristleri teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var.

Pazartesi günü Türkiye’ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler, kusura bakmasınlar yorulmasınlar.

Her şeyden evvel Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz ‘evet’ demeyiz.