Erdoğan, ‘Abdülhamid Han’ sondaj gemisinin rotasını açıkladı: ‘Kimseden müsaade alacak değiliz’

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taşucu Limanı’nda Abdülhamid Han Sondaj Gemisini Birinci Misyon Yerine Uğurlama Merasimi’ne katıldı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu biçimde:

“Ülkemizin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han’ı vazife yerine uğurlamak üzere bir ortadayız. Bugün burada karşımızda duran fotoğraf, Türkiye’nin son 20 yıllık serencamının adeta bir özetidir. Doğrusu, ben heyecanlıyım. Heyecanlı olduğum kadar da geleceğe bakışımız ve bu noktada ufkumuz çok daha aydınlık. Son 20 yılda ülkemize asırlık eser ve hizmetler kazandırdık. Sözümüzün somut örneği olan Abdülhamid Han sondaj gemimiz, Türkiye’nin güç alanındaki vizyonudur. Daha evvel paramızla yaptıramadığımız sismik araştırmaları artık kendi imkanlarımızla yürüttüğümüz bir periyoda girdik. Bugün Abdülhamid Han sondaj gemimizle, Türkiye farklı bir yere gelmiştir. Bugünlere bir anda gelmedik, kolay da gelmedik. Uzunca bir mühlet, kimi vakit sinsi oyunlarla kimi vakit güzel niyetli lakin yüreksiz tercihlerle kimi vakit açıkça ihanetlerle oyalandık. Vakit ve kaynak kaybettik, ülkemizin 2023 gayelerini belirlerken, öncelikle çözmemiz gereken meselelerin başında güçteki dışa bağımlılığımızın geldiğini gördük. Kendi altyapımızla bu süreci yürütme kararı aldık. Artık varız. Artık biz de bu alanda varız. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj çalışmalarına başlıyoruz. Fatih Sondaj gemimizi; ‘Her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır.’ Bu biçimde misyona yolladık ve müjdeli haberi aldık.”

“ADETA SU ALTINDA BİR GÜÇ ÜSSÜ KURUYORUZ”

“Sığ kısımlardaki boru döşeme sürecini bitirdik, derin kısımlardaki 160 kilometrelik kısmın 100 kilometresini tamamladık. Adeta su altında bir güç üssü kuruyoruz. Fatih gemimiz hala Türkali-10 kuyusundaki sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Yavuz gemimiz, Türkali-4 kuyusundaki süreçleri gerçekleştiriyor. Yasal gemimiz de Türkali-6 kuyusunun alt tamamlama süreçlerini bitirdi. Karadeniz gazının birinci etabındaki gereken 10 kuyudaki süreçleri birer birer bitirerek buradan gelecek gazı 2023’te milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz. Bu saha dünyada üretime en süratli hazırlanan saha olarak öne çıkıyor. Hem güç bağımsızlığımızı temin, hem cari açığımızı kapatma bakımından bu çalışmaları değerli görüyoruz. Bu gemiyi birinci sefer Türkiye olarak biz kullanacağız. Taşucu Limanımızda sondaj öncesi tüm hazırlıklar bitirildi. Bugün gemimizi yeni sondaj rotamız Akdeniz’e yolcu ediyoruz. Ülkemizde birinci petrol bulunan yer bundan 135 yıl evvel tekrar Akdeniz’deki İskenderun. Bu kere da Abdülhamid Han gemimizi Gazipaşa’nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusuna uğurlayacağız. Doğu Akdeniz’deki kapsamlı iş planımızın bir adımıdır. İnşallah sizlerden de güzel bir haberi en kısa müddette bekliyoruz.”

“KİMSEDEN MÜSAADE ALMAYA MUHTAÇLIĞIMIZ YOK”

“Gemimiz buradaki sondaj çalışmalarını bitirince durmayacak, öteki kuyulara geçecek. Bu formda, bulana kadar aramaya devam edeceğiz. Sondaj çalışmaları kendi egemenlik alanımızdadır. Bu yüzden kimseden müsaade yahut icazet almaya gereksinimimiz yoktur. Gerilerine aldıkları ağababaları ile biz efelik edenler çıkacaktır. Şımarıklıklarını artıranların sonu bir gün kafayı duvara çarpıp kendine gelmek olacaktır. Ne kuklalar ne de onların iplerini ellerinde tutanlar, Akdeniz’de hakkımız olanı almamızı engelleyemeyecek.”

BAKAN DÖNMEZ’İN MESAJLARI

Erdoğan’ın konuşması öncesinde Bakan Dönmez de açıklamalarda bulundu. 

Dönmez, “Yavuz ve Yasal, Fatih’in açtığı kuyuların alt ve üst tamamlama operasyonlarını gerçekleştiriyor. Karadeniz gazının 2023’te milletimizle buluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. 10 kuyunun açılması, alt ve üst tamamlama süreçleri devam ediyor. Karadaki gaz sürece tesisi inşası da devam ediyor. 170 kilometrelik derin deniz tabanındaki boru seriminin yüzde 60’ı tamamlandı, önümüzdeki ay serimi tamamlamayı hedefliyoruz. Yalnızca denizde değil, karada ağır bir petrol ve  doğal gaz arama sondaj faaliyetimizi de sürdürüyoruz” dedi.