Erdoğan hükmü verdi: Yolsuzluk dosyaları uyduruk!

Erdoğan hükmü verdi: Yolsuzluk dosyaları uyduruk!

TR724’ten İlker Doğan’ın haberine göre  Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, suç duyurusuna konu olan yolsuzluk dosyalarının ‘uyduruk’ olduğunu söyledi. Bu arada, klasör dolusu dosyalar henüz savcılık tarafından bile incelenmedi. AKP rejiminin en çok korktuğu konulardan biri özellikle İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerindeki yolsuzluk dosyalarıydı. Zira iki büyükşehir yıllardır AKP’li belediye başkanları tarafından yönetiliyordu. Ve AKP’nin korktuğu başına geldi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önceki dönemlere ait yolsuzluk dosyalarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

YOLSUZLUK DOSYALARINA ERİŞİM ENGELİ

İmamoğlu yönetimindeki İBB, AKP döneminin ilk yolsuzluk dosyasını geçtiğimiz günlerde yargıya taşıdı. 15.4 milyonluk kamu zararı gerekçesiyle 23 kişi hakkında suç duyurusu yapıldı. Suç duyurusu yapılan isimlerden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun talebiyle konu hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi.

BAŞKENT’TE USULSÜZLÜĞÜN MALİYETİ 3 MİLYAR TL

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da 8 Aralık’ta yolsuzluk dosyasını açtı. Son 10 yılda adrese teslim ihalelerin savcılığa bildirildiğini belirten Yavaş, “Sadece altı suç duyurusuna konu olan harcamalar toplamı 2,8 milyar; 40 suç duyurusunun toplam kamuya bedeli ise 3 milyar TL,” ifadelerini kullandı. Kendisi de avukat olan Yavaş, bütün iddialarını delillerle destekledi toplantıda. Buna göre Melih Gökçek, heykeller için milyarları akıtmış.

YOLSUZLUK İDDİALARINA CEVAP VEREMEDİ

Söz konusu iddialar AKP lideri Erdoğan’ı öfkelendirdi. Partisinin İl Başkanlarına seslenen Erdoğan, dosya içeriklerini hiç girmedi. “Seçimlerin üzerinden 2 yıla yakın zaman geçtikten sonra uyduruk dosyalarla eski yönetimleri suçlama kampanyası başlattılar.” diyen Erdoğan, ardından, “Teşkilatlarınızı ve belediyelerinizi PKK’dan F…’ye kadar envai çeşit terör örgütü mensuplarıyla doldurmanın hesabını vereceksiniz,” ifadelerini kullandı.

YOLSUZLUK DOSYALARININ, KAPAĞI BİLE AÇILAMAYACAK

Anayasa’nın 138. maddesi ‘Yargı Bağımsızlığını’ düzenliyor. Buna göre hiç kimse yargıya talimat veremez hatta telkinde bile bulunamaz. Ancak Erdoğan hariç! Zira Erdoğan neredeyse her açıklamasında yargıya açıktan talimat veriyor. Söz konusu yolsuzluk dosyalarını henüz savcılık bile incelemedi. Muhtemelen kapakları bile açılmadı ve açılmayacak! Ancak Erdoğan, görmediği dosyaların ‘uyduruk’ olduğunu söylüyor. Savcı ve hakimlere gözdağı veriyor. Erdoğan’ın ‘uyduruk’ dediği dosyayla ilgili hangi savcı ve hakim ‘menfi karar verebilir?

ERDOĞAN KARAR VERECEKSE, MAHKEMELERE NE GEREK VAR?

Önceki gün de Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına müsaade etmeyeceklerini, yargının böyle bir karar alamayacağını söylemişti. Birkaç gün önce ise ‘F…’ soruşturmalarında operasyonların devam edeceğini müjdelemiş(!) ve ardından 304 askere operasyon yapılmıştı. Yargıya en çok saygı duyması gereken kişi Erdoğan. Ancak her açıklamasında yargıya müdahale ediyor, talimat veriyor. Yargıya intikal eden konularda bile kararları Erdoğan verecekse, mahkemelere ne gerek var? Binlerce hakim ve savcıya neden milyonlarca lira maaş ödeniyor?

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir