Erdoğan’ın kelamları sonrasında Yunanistan’ın planı muhakkak oldu

Bu yılın Mart ayına kadar bağlantıların olağan seyrettiği Ankara-Atina çizgisinde tansiyon her geçen gün artıyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta sonu katıldığı aktiflikte Yunanistan’ı amaç alması sonrasında Atina idaresinin nasıl bir yol izleyeceği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta sonu katıldığı aktiflikte Yunanistan’a yönelik açıklamaları ve yaptığı yorumlar gündemden düşmüyor…

Hafta sonu Samsun’da katıldığı aktiflikte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece aniden gelebiliriz” sözlerini kullanmıştı.

Yunanistan’dan yetkililer Erdoğan’ın açıklamalarına reaksiyon gösterirken, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, hususun NATO’ya yansıtılacağının sinyalini vermişti. Yunan yetkililer Erdoğan’a daha temkinli yaklaşırken bunun sebebi de belirli oldu.

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’nin İngilizce edisyonunda yer alan haberde, Yunan hükümet yetkililerinin Türkiye ile tansiyonlu bağlantının bir müddet devam edeceğini öngördükleri belirtildi. Haberde, “Hükümet yetkilileri, Türkiye ile yüksek tansiyonlu bir periyoda hazırlandılar ve bu sürecin en erken Türkiye’de Haziran 2023’te yapılacak seçimlere kadar da bu tansiyonun sürmesi bekleniyor” denildi.

“TÜRK SEÇMENE YÖNELİK AÇIKLAMA”

Türkiye’nin tonunun giderek yükseldiğine ve Yunanistan’a tehdide varan düzeylere geldiğine dikkat çeken Yunan gazetesi, “Yunanistan hükümeti taammüden bu çeşit saldırgan açıklamalara karşılık vermemeyi seçti ve Yunan yetkililer bu cins açıklamaları saçma ve Türkiye kamuoyuna yönelik olduğunu düşünüyor” tabirine yer verdi.

Gazete ayrıyeten iki ülke ortasında bağlantının de hudutlu olduğunu yazarken, savunma bakanları Hulusi Akar ve Yunan mevkidaşı Nikos Panagiotopoulos ortasında vakit zaman görüşmeler olduğunu hatırlattı.