Erfelek Şelaleleri ziyarete kapatıldı

Sinop’ta yıldı 400 bin ziyaretçiyi ağırlayan Erfelek Tatlıca Şelaleleri’nin yolu, bir vatandaş tarafından ‘özel mülk’ gerekçesiyle kapatıldı. Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Sinop 10’uncu Bölge Müdürlüğü yetkilileri kamulaştırma çalışmaları tamamlanıncaya kadar Erfelek Tatlıca Şelaleleri’nin ziyarete kapatıldığını duyurdu.

Erfelek ilçesinde yaşayan Ferdi Poyraz Aslan, kendi toprağından geçirildiğini sav edip Erfelek Tatlıca Şelaleleri’ne giden yolu kepçeyle toprak döktürüp araç ulaşımına kapattı.

Bölgenin değerli turizm yerlerinden olan ve yılda 400 bin ziyaretçiyi ağırlayan şelaleye gidenlerden birtakımı yoldaki toprak yığını nedeniyle araçlarıyla geri dönmek durumunda kaldı, kimileri da 8 kilometre yol katedip ulaştı.

Alternatif yoldan şelaleye araçlarla gidildiğini fark eden Aslan, o yolu da dedesine ilişkin olduğunu tez edip toprak dökerek araç ulaşıma kapattı.

Şelale işletmecileri ise kapatılan yolun başka tarafında kendi araçlarını bekleterek, bölgeyi yaya olarak geçen ziyaretçilerini şelaleye ulaştırıyor.

Şelaleye giden yol için kamulaştırma çalışması başlatıldığı öğrenildi.

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Sinop 10’uncu Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kamulaştırma çalışmaları tamamlanıncaya kadar Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı’nın ziyarete kapatıldığını duyurdu.

“YOLA MISIR EKECEĞİM”

Şelalelerin otopark toprağının kendisine ilişkin olduğunu ve işletmesinin verilmesini isteyen Ferdi Poyraz Aslan, şunları söyledi:

“İşletmeyi bana vermezlerse bu yola mısır ekerim. Zira kamulaştırma yok. Bizim yerimiz. Yollardan geçiyorlar. Bir bedel ödenmiyor. 1999 yılında dedemin vaktinde buradan yollar geçmiş. Bu yollarla ilgili kamulaştırılma yapılmamış. O vaktin valisi kelam vermiş. ‘Halka buralarda yolu geçirelim. Siz de buralarda tesisler kurun satışınızı yapın’ demiş. Bu sebepten ötürü buradan yollar geçmiş lakin biz buraya tesis yapmaya kalktığımızda bize ne ruhsat veriliyor ne yapı kayıt müsaadesi veriliyor ne de bir şey satmamıza müsaade veriliyor.”

“Bizim yer bedel fiyatlarımızı ödesinler. Bunun dışında şelalenin otoparkını bize versinler. Ben otoparkı halka fiyatsız yapacağım. Devletimize maddi olarak şudur, budur demiyoruz. Devlet ne verirse artık. Burası kamulaşsın. Vatandaşlar mağdur olmasın. Beşerler geliyor. Ben de üzülüyorum. Beşerler şelaleye yürüyerek gidiyor. Hastası var, yaşlısı var. Mağdur olmasınlar lakin biz de mağdur olduğumuz için bu türlü bir yola başvurduk. Bizim burada 3 parsel yerimiz var. Şelalenin olduğu yerin orada otoparka kadar olan yer bizim. Üstte Elmalık diye bir yer var orası da bize ilişkin. Bir de bu parsel bizim. Buralarda kamulaşma yok. Şelalenin üstünde bir yer daha var. Orası da dedeme ilişkin. Orayı da ben kapattım. Şu anda Erfelek Şelaleleri’ne hiçbir yerden geçit yok. Mağduruz. Şelaleyi bize teslim etsinler. Biz de yollarımızı açalım. İşletmeciliğini de gerekirse biz yapalım. Otopark kısmı zati bize ilişkin.”

ERFELEK TATLICA ŞELALELERİ HAKKINDA

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2011 yılında tabiat parkı ilan edilen 70 hektarlık alana sahip Erfelek Tatlıca Şelaleleri, etraf vilayetler ortasında bölgenin en fazla ziyaretçi ağırlayan alanları ortasında yer alıyor.

İrili ufaklı 28 şelaleden oluşan alanı bilhassa ilkbahar ve yaz periyodunda yerli ve yabancı turistler ziyaret ediyor. (DHA)