Fahiş kira artırımlarına karşı yeni sistem kuruluyor

Hükümetin fahiş kira artışlarına karşı kiracıları korumak için başlattığı çalışma kapsamında Kiracı Şikâyet Sınırı’nın kurulması üzerinde de görüşmeler yapıldığı öğrenildi.

Evvelki gün bahisle ilgili olarak Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı’ndan ilgili bürokratların iştirakiyle 2 saatlik tepe gerçekleştirildi.

KİRACI ŞİKAYET ÇİZGİSİ

Dorukta birçok husus ele alınırken, sorunun tespiti ve kontrolü noktasında Kiracı Şikâyet Çizgisi’nin devreye alınabileceği üzerinde de duruldu.

Sınır üzerinden kiracılar yasal hakları konusunda bilgilendirileceği üzere birebir vakitte mesken sahiplerini ihbar da edebilecek. Şayet mesken sahibinin Gelir Yönetimi Başkanlığı’na kira geliri beyannamesinde bulunmadığı tespit edilirse, geriye dönük vergi tahsil edilecek.

KARA LİSTEYE GİRECEKLER

Şikâyet düzeneği ilerleyen vakitte e-Devlet Sistemi’ne taşınacak. Kurulması planlanan çizgi yalnızca kiracılara mesken sahibiyle yaşadığı kira sorunu noktasında bilgilendirmede bulunacak.

Kiracıların, “Kombim bozuldu, konut sahibim mi ben mi yaptırmalıyım?”, “Ev sahibim oğlunun oturacağını münasebet göstererek beni konuttan çıkarmak istiyor, ne yapmalıyım?” üzere soruların muhatabı bu sınır olmayacak.

Yapılan ihbarlar sonucunda yapılacak kontrollerde kiracısını kanuna muhalif formda mağdur ettiği tespit edilenler devletin “kara listesi”ne girecek.

KİRA DÜZENLEMESİ LİDER ERDOĞAN TARAFINDAN AÇIKLANACAK

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kira fiyat artışlarıyla ilgili düzenlemenin 10-15 gün içinde tamamlanıp hayata geçirileceğini belirterek, düzenlemenin Lider Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

‘DENETİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR’

Bakan Kurum, “Ne konut sahibini ne de kiracıyı mağdur etmeyecek bir düzenleme yapacağız lakin fırsatçılığa hiçbir biçimde müsaade etmeyeceğiz. En kısa vakitte çalışma tamamlanacak ve fahiş artışları yapanlarla ilgili, yalnızca kira değil konut fiyatlarında da olağan üstü bir artış kelam hususuysa bununla ilgili kontrollerimiz devam ediyor” dedi.

Kurum, “Borçlar Kanunu’na nazaran kira güncellemesinin 5 yılda bir yapılacağının altını çizen Bakan Kurum, şöyle konuştu: “Tüfe oranı kira artışında tavan fiyattır. Vatandaş olarak da bize düşen kanunlara uymaktır. Bunun dışında yapılan her güncelleme kanunlara muhalif olduğu için kiracının yasal sürece başvurma hakkı vardır. Son devirde yaşanan artışlarla alakalı kimi fırsatçılar da ortaya çıktı. Tüfe oranında yapılması gereken artırım, yüzde 100 oranında yapılıyor. Bu noktada takibi Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret bakanlığı yapıyor. Vatandaşın bu noktada şikayeti varsa şayet ilgili bakanlıklara şikayetini yaparak, hukuksal süreci başlatabilir.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: SABAH