Fransa’da göçmenlere karşı kaya tedbiri

Fransa’nın Calais kentinde göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşendi.

Fransa’nın Manş Denizi’ne kıyı Calais kentinde idare, göçmenlerin kamp kurmasını engellemek hedefiyle muhakkak noktalara kaya döşedi.

Fransız basınındaki haberlere nazaran, kent merkezinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya modülleri yerleştirildi. Kayalar, bilhassa tren istasyonu yakınlarında bulunan Tuna ve Maas kıyılarındaki belli noktalara bir metreden az aralıklarla döşendi.

Calais Belediye Lideri Natacha Bouchart açıklamasında, göçmenlerin kamp kurmasını engellemek hedefiyle yaptıkları uygulamayı savunarak, “Kent merkezinde rahatsız edici kamplar istemiyorsak harekete geçmeliyiz” tabirini kullandı. Belediyenin kaya modülleri için 45 bin avro bütçe ayırdığı kaydedildi.

TEPKİ ÇEKTİ

Bölgedeki göçmenlere yardım eden insan hakları örgütleri, Calais idaresinin İngiltere’ye geçmek isteyen göçmenlerin kamp kurmasını engellemek için bu türlü bir yola başvurmasını kınadı.

İnsan Hakları Gözlemcileri örgütü yetkilileri, kaya döşenen yerlerde yazın göçmenlerin yaşadığını lakin 3 Ağustos’tan bu yana bölgenin boşaltıldığını ve geçen haftaki büyük tahliyede göçmenlerin Maas iskelesine nakledildiğini belirtti. Yetkililer, kent merkezinde birtakım noktaların ise örgütlerin göçmenlere yiyecek yardımı yapmasını engellemek için kayalarla çevrildiğini aktardı.

Calais idaresinin haziran ayında köprüleri, altlarında kalan göçmenleri kovmak için çitle çevirdiğini hatırlatan yetkililer, bunun göçmenleri merkezden uzaklaştırarak “görünmez” kılmayı hedeflediğini vurguladı.

Manş Denizi kıyısında bulunan Calais kentinde, denizi aşarak İngiltere’ye geçmek isteyen çok sayıda sistemsiz göçmen bulunuyor. (AA)