Gazeteci Ayşegül Doğan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Gazeteci Ayşegül Doğan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İMC TV Program Koordinatörü Ayşegül Doğan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı röportajlar ve DTK delegesi olduğu ileri sürülerek, örgüt kurduğu ve yönettiği iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar bugün açıklandı. Gazeteci Doğan’ın kovid-19 temaslı olduğu gerekçesiyle mazeret sunduğu duruşmada heyet, “davanın makul sürede sonuçlanması” için mazereti kabul etmedi. Ayşegül Doğan’ın mazeretini sağlık raporu olmaması nedeniyle kabul etmeyen mahkeme heyeti, Doğan’ın duruşmaya katılmayışını aleyhte değerlendirmeyeceklerini belirterek duruşmayı sürdürdü.

Savunma yapan avukatlar, müvekkilleri hakkındaki delillerin tümünün hukuka aykırı olarak alındığını ve örgüt üyeliği iddiasını kanıtlar nitelikte olmadığını belirterek Ayşegül Doğan’ın beraatini istedi. Avukat M. Emin Aktar, Ayşegül Doğan hakkındaki iddianamede suç tarihinin 23.05.2018 olduğunu ancak delil olarak sunulan dinleme ve teknik takip tarihlerinin 2010-2013 aralığında olduğunu ifade ederek suç tarihi ve sonrasına ait tek bir delil olmadığını söyledi. Avukatlar, dosyadaki delillerin Ayşegül Doğan‘ın DTK daimi meclis üyesi olmadığını kanıtlar nitelikte olduğunu, katıldığı DTK toplantılarının tümüne gazeteci kimliğiyle katıldığını ifade etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir