Gençler bu defa ‘Sokak Hayvanları’ için fikir maratonunda yarıştı

Sokak hayvanları ideathon fikir müsabakasına 30 takım 100 genç katıldı. Fikir müsabakasında; Birinciliğe UyghurSTEM, ikinciliğe Ourfriends, üçüncülüğe ise Kedigöz kadroları uygun görüldü.

Programda konuşan Fatih Belediye Lideri M. Ergün Turan “İdeathon, bilhassa gençlerimiz açısından inovatif fikrin ortaya çıkarılmasına fayda sağlayan çok özel ve keyifli etkinliklerdir.” dedi.

Fatih Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi dayanaklarıyla sokak hayvanları ideathon fikir yarışı düzenlendi. Yarış Topkapı Toplumsal Tesislerde 30 grup 100 genç ile gerçekleştirildi. Yarış sonunda dereceye girenlere toplam 22 bin 500 TL ödül verildi.  Ayrıyeten kabul gören projeler Fatih Belediyesi tarafından hayata geçirilecek. Programa Fatih Belediye Lideri Fatih Belediye Lideri M. Ergün Turan ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Ak, Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İtimat Kaşıkçı heyet üyeleri ve yarışmacı gençler katıldı.

Turan “ Gençlerimizin inisiyatif alabilmelerini hedefliyoruz”

Programın açış konuşmasını yapan Fatih Belediye Lideri M. Ergün Turan “İdeathon, bilhassa gençlerimiz açısından inovatif niyetin ortaya çıkarılmasına fayda sağlayan çok özel ve keyifli etkinliklerdir. Bilindiği üzere günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile birlikte, bilgiye ulaşmak herkes için kolaylaşmış. Hayatın her kademesinde karşılaşılan meselelerin tahlilinde, kentin fiziki ve toplumsal gereksinimlerinin aklıselim prosedürlerle sağlanması noktasında, yenilikçi fikirlerin değeri her geçen gün daha da artmaktadır. Bu bağlamda, değişime açık, teşebbüsçü ruhların her fırsatta desteklenmesi ve nitelikli fikirlerin en verimli formda hayata geçirilmesi büyük ehemmiyet arz etmektedir. Düzenlediğimiz ve düzenleyeceğimiz İdeathonlar; temel prestijiyle, kolektif düşünme yetilerinin güçlendirilmesine, niyetlerin harekete aktarılması için gereken tarz ve tekniklerin tespit edilmesine fayda sağlamaktadır. Gençlik yatırımlarımızla; gençlerimizin kabiliyet, cüret ve girişimciliklerini; tam da ümit ettikleri maksatlar doğrultusunda, en hakikat halde kullanabilmelerini, ortak kıymetlerimiz etrafında inanç birliği, güç birliği, işbirliği yapabilmelerini, meselelerin tahlilinde inisiyatif alabilmelerini hedefliyoruz” dedi.

Kaşıkçı “Güzel bir proje ve gençler heyecanlı”

Projenin kıymetine vurgu yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İtimat Kaşıkçı ise “Güzel bir proje ve gençler de çok heyecanlı.  Gençler fikir üretecek bize de tahlil olarak dönecek. Fatih Belediyesi’nin bu mevzuda öncü olmasını da önemsiyorum. Umarım ülkeye yayılır. Zira sokak hayvanlarına yönelik tahlil noktasında büyük uğraşlar var ancak kolay değil. Bu mevzu üzerine yıllardır birçok toplantı yapıldı, paneller düzenlendi. Tahlil noktasında yalnızca tedavi ve kısırlaştırmaya yönelik kimi çalışmalar yapıldı fakat daha fazlasına gereksinim var.  Hasebiyle bu maratonu düşünen arkadaşları tebrik ediyorum. Mesleğimiz için çok değerli inşallah yeterli sonuçlar çıkacaktır.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: HABER7