Gerçek kesitin inancı geriledi

Gerçek Kesim İnanç Endeksi mayısta bir evvelki aya nazaran 0,3 puan azalarak 109,4 düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2022 yılı mayıs ayına ait İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Gerçek Kesim İtimat Endeksi (RKGE) datalarını yayınladı. İmalat endüstrinde faaliyet gösteren 1744 iş yerinin cevaplarıyla bedellendirilen RKGE, bir evvelki aya nazaran 0,3 puan azalarak 109,4 düzeyinde gerçekleşti.

Mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim itimat endeksi (RKGE-MA) bir evvelki aya nazaran 0,7 puan azalarak 107,0 düzeyinde gerçekleşti.

SİPARİŞLER MEVSİM NORMALLERİNİN ALTINDA

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş ölçüsü ve ihracat sipariş ölçüsünde artış bildirenler lehine olan seyrin bir evvelki aya nazaran güçlendiği görüldü.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu istikametindeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu tarafındaki değerlendirmelerin güçlendiği görüldü.

SİPARİŞ BEKLENTİLERİ ZAYIFLADI

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş ölçüsü ve ihracat sipariş ölçüsünde bir evvelki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görülmektedir. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ait artış taraflı beklentilerin zayıfladığı, gelecek üç aydaki istihdama ait artış taraflı beklentilerin ise bir evvelki aya nazaran güçlendiği gözlenmektedir.

FİYAT ARTIŞI BEKLENTİLERİ DE AZALDI

Ortalama ünite maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ve son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ait artış istikametli beklentilerin de zayıfladığı gözlendi.

ÜFE BEKLENTİSİNDE ARTIŞ

Gelecek on iki aylık periyot sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir evvelki aya nazaran 6,2 puan artarak yüzde 71,1 düzeyinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi kolundaki genel gidişat konusunda, bir evvelki aya kıyasla daha optimist olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,5‘e, birebir kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 70,2‘ye yükselirken, daha karamsar olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 21,3’e gerilemiştir.