Guatemala’da insan kaçakçıları 126 göçmeni kilitli konteynerde terk etti

 
Guatemala’da polis, yol kenarında duran bir yük konteynerinde kilitli şekilde terk edilmiş 126 göçmen buldu. Göçmenler, içeriden çığlık duyan yerel halkın ihbarı sayesinde kurtarıldı.

Konteyner, Nueva Concepción ile Cocales kasabaları arasında yol kenarında terk edilmiş şekilde bulundu. Yetkililere göre göçmenler, kendilerini Meksika üzerinden ABD’ye götürme vaadiyle para alan insan kaçakçıları tarafından terk edildi. Bir polis sözcüsü, şafak vaktinde olay yerine geldiklerinde yaşadıklarını şöyle anlattı: “Konteynerin içinden çığlıklar duyduk, kapıyı tıklatıyorlardı. Kapıları açtık ve içeride 126 belgesiz kişi vardı.” 

126 göçmenin 100’den fazlasının Haiti’den geldiği, bazılarının ise Nepalli ve Ganalı olduğu belirtildi. Guatemala Göç İdaresi, göçmenlere ilk yardım desteği sağlandığını ve şu an için bir barınakta kaldıklarını ama Orta Amerika’ya Honduras üzerinden geldikleri için bu ülkeye iade edileceklerini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Meksika’da, ABD’nin güney sınırının yakınlarında, üç soğutuculu kamyonun içinde 350’si çocuk 652 göçmen bulunmuştu. Bir kontrol noktasındaki askerler, içeriden gelen seslerden şüphelenince soğutuculu kamyonlarda arama yapmıştı. Uzmanlar, özellikle yıllardır istikrarsızlık yaşayan ve temmuz ayında devlet başkanı Jouvenal Moïse’ın suikastla öldürüldüğü Haiti’den çok sayıda kişinin, koşulları ne kadar riskli olursa olsun başta ABD olmak üzere başka ülkelere göç etmek istediğine dikkat çekiyor.