HKP, Erdoğan’ın Seyahat Direnişi için ‘Loderlerle kanallar açtılar’ argümanını İBB’ye sordu

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Nisan tarihinde “Milli İrade Platformu”nun düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Dolmabahçe Camisi’nde, hatırlayın o geceyi. Bira kutularıyla caminin içinde oturan müptezeller, loderler vasıtasıyla mescitten ta buradaki makamımıza kadar kanallar açmak suretiyle geldiler, sonra da Gezicilerle bir arada Taksim Meydanı’na yürüdüler! Ve onları özgürlükçü olarak savundular” sözlerini kullanmıştı.

3 SORU SORDULAR

HKP avukatları Erdoğan’ın bu açıklamasına ait İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) dilekçeyle müracaatta bulundu. HKP avukatları tarafından 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde İBB’ye verilen dilekçede şu sorular soruldu:

“1-Recep Tayyip Erdoğan’ın tez ettiği üzere Seyahat Direnişi sırasında Dolmabahçe Camisi’nden Dolmabahçe Sarayı’na giden bir kanallar açılmış mıdır, açılması mümkün müdür?

2- Dolmabahçe Mescidi ve Dolmabahçe Sarayı ortası ara ne kadardır ve kanallar kazılması ne kadar vakit alır?

3- Şayet bu sav gerçek ise bu kanallar şu an ne durumdadır?”

“AKP’NİN SEYAHAT DİRENİŞİNE OLAN KİNLERİ BİTMİYOR”

İBB’ye yapılan müracaatın akabinde HKP MYK Üyesi Av. Pınar Akbina açıklama yaptı.

Akbina, şu tabirlere yer verdi:

“ORTAÇAĞCI GİDİŞATA DUR DİYECEĞİZ”

Erdoğan’ın ‘loderler’ savını İBB’ye sorduklarını belirten Akbina, “HKP olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 3 sorumuza karşılık istiyoruz. Zira çok önemli bir argüman vardır ve bu argümanın palavra olduğu ortaya çıkarsa aslında yeni bir hata ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun yanıtına nazaran HKP olarak gereken süreçlere de devam edeceğiz, yeni hata duyurularına devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Akbina açıklamasını “Gezi Direnişi Türkiye’de 80 vilayette milyonlarca insanın katıldığı, AKP’giller’in ortaçağcı gerici siyasetlerine, vurgunlarına, talanlarına karşı bilhassa gençliğimiz önderliğinde yapılmış bir direniştir. HKP olarak Seyahat Direnişimize sonuna kadar sahip çıkıyoruz, Seyahat Direnişi nedeniyle 10 yıllara varan, müebbet mahpus cezalarına çarptırılan insanlarımızın çok büyük bir haksızlığa uğradığını ve onların yanında olduğumuzu bir defa daha belirtmek istiyoruz. Eninde sonunda bu vurgun tertibine, bu talan tertibine, bu ortaçağcı gerici gidişata kesinlikle dur denileceğini ismimiz üzere eminiz. Yeni Seyahat Direnişleriyle eninde sonunda bu siyasetlere son verilecektir. Halkın Kurtuluş Partisi olarak da biz bu çabanın en ön safhasında olmaya devam edeceğiz” kelamlarıyla sonlandırdı.