İddia: Muhammed bin Selman eski kralı zehirli yüzükle öldürmek istedi

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın (MbS), kral olmanın taşlarını döşemek için babasından önceki kral ve üvey amcası olan Kral Abdullah bin Abdülaziz’i  öldürmek istediği öne sürüldü. İddiaya göre MbS, Kral Abdullah’ı Rusya’dan getireceği bir ‘zehirli yüzük’ ile öldürmekten söz etti.

İddia, kendisinin de öldürülmek istendiğini öne süren eski Suudi istihbarat yetkilisi Saad el Cebri’ye ait. Amerikan televizyon kanalı CBS’teki 60 Dakika programına konuk olan Cebri’nin anlatımına göre MbS 2014 yılında, kuzenine o dönem içişleri bakanı olan Prens Muhammed bin Nayef ile yaptığı bir konuşmada Kral Abdullah’ı öldürebileceğini söyledi.

Cebri, söyleşide şu ifadeleri kullandı: “Ona dedi ki, ‘Kral Abdullah’a suikast düzenlemek istiyorum. Rusya’dan bir zehir yüzüğü alırım. Onunla sadece el sıkışmam yeterli ve işi biter.’ Sadece hava mı atıyordu bilmiyorum ama bunu söyledi ve biz de ciddiye aldık.” 

Konunun sonrasında kraliyet ailesi arasında çözüldüğünü öne süren Cebri, bununla birlikte iki kuzen arasındaki görüşmenin videoya alındığını ve görüntülerin iki kopyasının bulunduğunu iddia etti. Cebri söyleşide MbS’den, “Halkına, Amerikalılara ve gezegene yönelik bir tehdit olan, Ortadoğu’da sınırsız kaynakları bulunan bir psikopat ve katil” olarak da söz etti.

Kral Abdullah 2015 yılında, 90 yaşındayken ölmüş ve yerine üvey kardeşi olan Selman geçmişti. Selman, oğlu MbS yerine Muhammed bin Nayef’i veliaht prens ilan etmişti. Ancak 2017’de Muhammed bin Nayef yerine MbS veliaht ilan edilmiş; Muhammed bin Nayef içişleri bakanlığından alınıp ev hapsine konmuş, geçen yıl da gözaltına alınmıştı.

Cebri ise Muhammed bin Nayef’in görevden alınması sonrası Kanada’ya kaçmıştı. Cebri Ekim 2018’de, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesinden sadece birkaç gün sonra, MbS’nin kendisini de öldürmek için Kanada’ya altı kişilik bir suikast timi yolladığını da öne sürüyor. İddiaya göre bu kişiler, yanlarında DNA analizinde kullanılan şüpheli ekipman getirdikleri için sınırdışı edildi. Cebri, geçtiğimiz sene ABD’de bu iddialarına dayanarak MbS’ye dava da açmıştı.

Suudi Arabistan hükümeti Cebri’nin iddialarını reddediyor ve hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunduğunu savunuyor. Cebri’nin iki çocuğu şu an Suudi Arabistan’da gözaltında.

Karacasu escort