İmamoğlu yalvardı: İstanbul’da ölüm azalmıyor tedbir alın!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, vefat sayılarının yaklaşık bir aydır düşmediğine dikkat çekerek, 2-3 haftalık kapanma önerdi. İmamoğlu, “Yalvarıyorum; lütfen tedbir alsınlar. 2-3 hafta her şeyimizle mücadele edelim” dedi.

İKİ DOKTOR DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Ümit Erdem ve Dr. Adnan Çetin için İstanbul’un iki farklı noktasında anma töreni düzenlendi. Törene katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Doktor Erdem’in “görev şehidi” olduğuna inandığını belirtti. İmamoğlu, vefat sayılarının yaklaşık bir aydır düşmediği bilgisini de paylaşarak, “Yalvarıyorum; lütfen tedbir alsınlar. 2-3 hafta her şeyimizle mücadele edelim, maddi-manevi bütün eksiklikleri giderelim” dedi.

TAM KAPANMA ŞART

İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ise ölümlerin önlenmesi için tam kapanmanın şart olduğunu vurgulayarak, “Ne yazık ki, Eylül’ün başından beri gerekli önlemler alınmamış ve gereksiz yere bir sürü vatandaşımız önlenebilir bir hastalık nedeniyle ölmüştür. Salgının başından beri ne fazla test yaparak ne verileri şeffaf paylaşarak salgını doğru dürüst yürütemeyen iktidara, artık algıyı değil salgını yönetmesi çağrısı yapıyoruz” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YORULDU

Sağlık çalışanlarının süreç içinde çok yorulduğunu vurgulayan Saip, “Yoğun bakımlar dolu ve sağlık çalışanları, artık bu süreci yönetemez durumdalar. Bu nedenle bir an önce hastanelerin, sağlık sisteminin önündeki yükün azaltılması, birinci basamağın güçlendirilmesi ve bu süreçte zaman kazanmak için de kapanmanın sağlanması gerekiyor. Ölümlerin durdurulması için, kibirli yönetimi bırakıp salgını kontrol altına almak için gerekenleri yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir