Interpol: Kırmızı bülten istenen kişi mülteci ise başvuruyu reddediyoruz

Stock, ‘Ülkeler Interpol’ü kullandıkları zaman, kurallarımıza sıkı bir şekilde uymak zorundalar.Üye ülkelerden birinde bir kişi mülteci statüsünde ise Interpol arama başvurusunu iletmiyor. Ancak üye ülkeler bizi sistematik olarak bilgilendirirse bu kararı uyguluyor ve başvuruyu reddediyoruz.’ dedi.

DW Türkçe’ye konuşan  Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock şunları söyledi:

ÇOCUKLARI İSTİSMAR EDENLERİ, HIRSIZLARI, KATİLLERİ ARARIZ 

Tüzüğümüz gereği siyasi, askeri, dini veya ırkçı karaktere sahip suç alanlarından uzak duruyoruz. Ülkeler Interpol’ü kullandıkları zaman, kurallarımıza sıkı bir şekilde uymak zorundalar. “Kırmızı bülten” çıkartılması için yılda yaklaşık 14 bin başvuru alıyoruz. Suç işleyenler ve teröristler günümüzde giderek daha fazla küresel düzeyde faaliyet gösterdiği için polisler arasındaki uluslararası iş birliğinde de artış oldu. Bu nedenle “kırmızı bültenlerin” sayısının da artması oldukça anlaşılabilir bir durum.

Ancak “kırmızı bültenlerin” Interpol’ün tüzüğüne göre polisler arası iş birliğinin ötesinde başka amaçlar için kullanılmasını da engellemek istiyoruz. Bu iş birliği günlük suçlardan oluşuyor. Genel olarak uyuşturucu ticareti yapanları, internet ortamında çocukları istismar eden suçluları, dolandırıcıları, hırsızları ve katilleri ararız, bu Interpol’ün günlük işlerini oluşturuyor.

KIRMIZI BÜLTEN İSTENEN KİŞİ MÜLTECİ STATÜSÜNDE İSE REDDEDİYORUZ

Yapılan başvurular arasında bizim reddettiklerimizin sayısı oldukça düşük. Örneğin hakkında arama kararı olan kişilerin dünyanın herhangi bir yerinde mülteci statüsünde olduğu tespitinde bulunduğumuz vakalar sıklıkla yer alıyor. Bundan birkaç yıl önce kabul ettiğimiz bir karar tasarısına göre, üye ülkelerden birinde bir kişi mülteci statüsünde ise Interpol arama başvurusunu iletmiyor. Ancak üye ülkeler bizi sistematik olarak bilgilendirirse bu kararı uyguluyor ve başvuruyu reddediyoruz.

Uzmanlar, polis memurları ve hukukçulardan oluşan uluslararası bir ekip yapılan her arama başvurusunu Interpol kurallarına uymayan her türlü kullanımı engellemek için, yasalar ve Interpol kurallarına uygunluk açısından inceler. Bu iyi işleyen bir sistem. Devletlerin ulusal düzeyde yapacaklarını onaylamak bizim görevlerimiz arasında değil. Üye devletlerin egemenliğine saygı duymamız ve ulusal düzeydeki şeylerden uzak durmamız gerekiyor.