İstihbaratı terör için değil geçersiz altın şebekesi için toplamış!

İran’dan yurda Osmanlı periyodundan kalan tarihi sikke altın soktukları ve bunu satmak için pazar aradıkları algısıyla vatandaşlara evvel bir ölçü gerçek altın verip itimat kazanan akabinde yüklü ölçüde uydurma altınla dolandırıp paralarını alan ortalarında bir istihbarat astsubayının da bulunduğu 27 sanıklı dava Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davada, jandarma istihbarat şubede vazifeli iki asker şahit olarak dinlendi.

Ağrı merkez, Patnos, Taşlıçay, Hamur, Tutak ve Eleşkirt ilçelerinde, düzmece altınları “Sikke altın” diye vatandaşlara satıp dolandıran ve kendilerini jandarmaya ihbar ederek yakalattıktan sonra mağdurları, “Altınlar yakalandı” diyerek dolandıran 27 sanıklı dava Ağrı Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

İSTİHBARATÇI ASTSUBAY: GÖZALTINA ALINANA KADAR BİMİYORDUM

Uydurma altın çetesi içinde yer alan sanık Astsubay B.Ü’yü birebir şubede vazife yaptıkları için tanıdığını belirten İstihbarat Astsubayı O.Ö şahit olarak alınan sözünde, şöyle dedi:

“Asıl misyonumuz 3-B kodlama ile bölücü terör örgütü hakkında istihbarat toplamaktı, yaptığımız istihbari çalışmalarda sanıklardan Yusuf Kaya ile bilgi alma emelli bir ortaya geldik. Kayaların altın dolandırıcılığı yaptığını bilmiyordum, sanık B.Ü benim öge komutanımdı. Sanıklardan Ş.A bize altın dolandırıcılığı ile bilgiler veriyordu.

Vazifemiz terör olmasına karşın kumandanım B.Ü, kendisini küstürmemek için ‘Yardımcı olalım’ dedi. Bilgileri KOM Şube ile paylaştığımızda operasyon yaparak tarihi eser kaçakçılarını yakalıyorlardı.

Biz de birkaç operasyona B.Ü’nün talimatıyla giriştik, kendisine bizim misyonumuz olmadığını ve külfet olabileceğini söyledim. B.Ü izindeyken sanık Ş.A beni arayıp yeniden tarihi eser ihbarında bulunacağını söyleyince ben de mevzunun terör dışı olduğunu KOM şubeyle irtibat kurmasını söyledim. B.Ü gözaltına alınana kadar geçersiz altın sanıklarıyla işbirliği yaptığını bilmiyordum.”

“ÇALIŞTIĞIMIZ ALAN TERÖRDÜ”

Jandarma İstihbarat Şubede vazifeli M.G de tabirinde, “B.Ü ile çalıştığımız alan terördü. Tarihi eser bizim işimiz değildi. Sanık Ş.A.’nın bize verdiği bilgiler geçersiz altınlarla ilgiliydi. B.Ü benim amirimdi. Bu altınlarla ilgili aslında KOM Şubenin operasyon yapması gerekiyordu” dedi.

 MİLLİ ZİYNET ALTINI OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILACAK

Mahkeme, ele geçen isimli emanet ile Kars Müze Müdürlüğündeki Sikkelerin Darphane ile Damga Matbaası Genel Müdürlüğüne gönderilerek öncelikle uydurma olup olmadığı, uydurma değilse Ulusal Ziynet Altını olup olmadığı tarafında rapor aldırılmasına karar verip duruşmayı erteledi.

 TARİHİ ESER NİTELİĞİ YOK

İddianameye nazaran, sanıklar tuzağa düşürdükleri mağdurlara evvel birkaç tane numune gerçek sikke altın verip kuyumculara test ettirmelerini sağlayarak itimat sağladı, sonra pazarlık yaparak muahede sağlayıp, “Dikkat çekmeyelim. Altınları ahırda saklıyoruz. Gidip getirelim” diyerek uydurma altınları alıp dönüş yoluna geçtikleri sırada yol güzergâhındaki jandarma karakollarına kendilerini ihbar edip kendilerini yakalattı. Dolandırıcılığın püf noktası da burada devreye girdi. Altınlar düzmece olup tarihi eser niteliği taşımadığı için 2863 sayılı kanuna muhalefetin yasal ögeleri oluşmadığından haklarında takipsizlik kararı verilip hür kalan sanıklar bu metotla 21 defa dolandırıcılık yaparak 4,5 milyon TL, 95 bin Euro ve 50 bin ABD doları haksız yarar sağladı. Sanıklar hatası da üstlenince mağdurların inancını daha çok kazandı. Mağdurlar altınların düzmece olduğunu bile anlamadan ikinci kere dolandırılmak için sanıklarla işbirliğine gitti.

 TELEFON DİNLEME KAYITLARIYLA TESPİT EDİLDİLER

Sanıkların karakollardaki askerlerin kendilerini yakalayıp altınlara el koyması halinde askeri işçiye her geçiş için 15 bin lira ödeme yapacakları taahhüdünde bulundukları belirlendi. Sanıklar, mutabakatlı olarak yol denetimlerinde kendilerini yakalatıp altınlara el konulmasını sağladı, satış yapacakları mağdurlara, “Zaten kabahati biz üstlendik, hem altınlar gitti, hem de gözaltına alındık. Bizim de ziyanımız büyük” diyerek paralarına el koydu. Ele geçen 33 bin 484 Sikke altının Kars Müze Müdürlünde yapılan test sonucunda tümünün geçersiz olduğu anlaşıldı. Para kaptıran ve ziyanlarının giderilmesini isteyen mağdurların sanıklar tarafından silahla tehdit edildikleri bildirildi.

 “İSTİHBARATÇI ASTSUBAYA HİSSE VERİYORDUM”

İtirafçı olan sanık Ş.A, “Altın dolandırıcıları benim istihbaratla çalıştığımı bildikleri için uydurma altınları jandarmaya yakalatmam için bana para veriyordu. Bende bu bilgileri istihbarat astsubayı B.Ü’ye bildirirdim. O da geçersiz altınları kendi grubuna yakalatıyordu. Bana verilen paradan B.Ü’ye hisse veriyordum. Benim vazifem yalnızca altınları para karşılığı yakalatmaktı” dedi.

 ASTSUBAYIN MAL VARLIĞI ŞAŞIRTTI

Karakollara ihbarları yaparak Sikke altınları yakalatıp dolandırıcılardan komite aldığı belirlenen ve misyondan uzaklaştırılan istihbarat astsubayı B.Ü’nün banka hesaplarında nazaran gelirinin çok üzerinde para giriş çıkışının yanı sıra Ağrı’da üzerine kayıtlı iki adet Apart daire, ayrıyeten 7 apart dairenin de satışını gerçekleştirdiği belirlendi. Eşinin de mesken hanımı olmasına karşın hesabından yüklü ölçüde para giriş ve çıkışı yapıldığı tespit edildi. Sanıklar hakkında 5 yıldan 15 yıla kadar değişen oranlarda mahpus cezası isteniyor.