İzmit’te ağaçlara asılan 5 bin kitap dakikalar içinde toplandı

Düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’nın kapıları, bu yıl 12’nci sefer açılacak. İzmit Cumhuriyet Bulvarı’ndaki dev çınar ağaçlarına, 14-22 Mayıs’ta düzenlenecek fuar kapsamında, itfaiye takımlarınca 5 bin kitap asıldı.

DHA’da yer alan habere nazaran; işe ya da okula gidenler, sabah saatlerinde beğendikleri kitapları ağaçlardan topladı. 5 bin kitap, dakikalar içinde ağaç kısımlarından indirildi. Kimi kitapseverler, yükseklere asılan kitapları ağaçlara tırmanarak aldı, kimileri ise zıplayarak ulaştı.

“Ağaçlar kitap açtı”

Kitap toplama heyecanını 2 yıl sonra tekrar yaşadıklarını belirten Meral Çalıkoğlu, “Pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamamıştı, heyecanla bekliyorduk. O yüzden bu sabah çok memnunuz. Bu sene de çınar ağaçları kitap açtı. Çok hoş bir şey, sabah bu heyecanı yaşamayı çok seviyorum. Kitap okurlarının da beni anlayacağına eminim. Jack London’un Beyaz Diş kitabını aldım ve çocuklarıma da Sait Faik Abasıyanık’ın kitabını aldım” dedi.

“Kısmetliyim”

İşe gittiği sırada ağaçlardaki kitaplarla karşılaştığını anlatan Alım Sevinç de “Pandemi nedeniyle orta verilmişti. Bu sene de işe giderken denk geldim. Fuara çok hoş şairler, muharrirler geliyor. Saat 7 üzere buradaydım. Ağaçların çiçek açtığını gördüm lakin çiçek değil kitapmış. Hoşuma giden bir müellifin kitabını aldım. Kısmetliyim bugün” diye konuştu.

Okur ve müellif buluşması

Öte yandan Kocaeli Kongre Merkezi’nde başlayacak Kocaeli Kitap Fuarı’nda bu yıl 350 yayınevi, 40 sahaf, 70 sivil toplum kuruluşu ve 380 müellif yer alacak.