“Kaknem” ne demektir? “Kazulet”, “Katana” ne anlama gelir?

Öncelikle bu sözcüklerin her birinin olumsuz birer anlam içerdiğini, çoğunlukla kötü anlamda bir sıfat olarak kullanıldığını belirtelim.

Kaknem, özellikle kadınlar için kullanılan bir çeşit küfür sayılabilecek hakarettir. Huysuz, sevimsiz ve itici, hatta huysuz ve hırçın insanlara söylenir. Bir diğer anlamı ise kuru, zayıf, sıska demektir. Örnek: Onu bunu bırak da, şu kaknem bile koca bulmuş, sen hala pencere önü çiçeği kalmaya devam.

Kazulet de kaba, çirkin fakat bu defa “kocaman”dır. Benim tanık olduğum benzetmelerde “kazulet gibi” diye kullanılmıştır. Örneğin, “kapının önünde kazulet gibi dikilen adam yüzünden içeri dalamadım”dır. Yahut “evladım başımda dikilmeyin kazulet gibi, okuyacağım birazdan notlarınızı”dır.

Dilimize Macarcadan geçen katana ise bir cins iri ata verilen isimdir. Kimileri, ağır taşımacılık işlerinde kullanılan bu canlıya “kadana” der. “Katana“nın, Japon kılıcı katana ile isim benzerliği dışında bir ilgisi yoktur. Gelelim dilimizdeki yaygın kullanım amacı ve anlamına. Yine iri, nazik hatlara değil kaba bedensel hatlara sahip insan benzetmesi yapılırken, yine “gibi” ile birlikte kullanılır

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*