‘Kavala açıklamasının arkasındayız ve büyükelçimiz hala Türkiye’de’

ABD Dışişleri Bakanlığı, AKP lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin yaptığı açıklamayı sanki Batılı büyükelçiliklerin Osman Kavala’ya ilişkin yapmış oldukları açıklamadan geri adım atmış olarak göstermesini doğrulamadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, aralarında ABD’nin de bulunduğu büyükelçiliklerin Osman Kavala’ya ilişkin 18 Ekim’de yaptıkları ortak açıklamanın Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine uygun olduğunu ve bugün ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamanın da bunun altını çizdiğini söyledi.

 

ABD Dışişleri Sözcüsü, 18 Ekim’de Kavala için dokuz diğer ülke ile tapılan Kavala çağrısının tamamen arkasındayız dedi.

Dediğimiz gibi, geri adım yok. Çeviri içinde dil oyunu yapıp, İngilizce bilmeyen Erdoğan’a bunu sattı Türk dışişleri. O da kabullendi.

Durum vahim. https://t.co/AQoKmjWrfy

— YavuzBaydar (@yavuzbaydar4) October 25, 2021
ABD’nin Ankara Büyükelçiliği bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları belirtmişti: “ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesini’nin 41’inci maddesine riayet etmeyi teyit eder.” Diğer Büyükelçilikler de ya bu açıklamayı retweet ederek, ya da aynı ifadelerle kendi açıklamalarını yayınlayarak buna katılmışlardı.

Erdoğan bugün Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı basın toplantısında 10 Batılı büyükelçiyi “istemeyen kişi” ilan etmekten vazgeçtiğini şu sözlerle duyurmuştu: “Bugün aynı büyükelçiler tarafından yapılan yeni bir açıklamayla yargımıza ve ülkemize yönelik bühtandan geri dönülmüştür. Viyana Anlaşması 11. maddesine göre ülkemizin içişlerine karışmayacağı taahhüt edilmiştir. Bu büyükelçilerin daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca, “Erdoğan’ın açıklamalarını not ettik. ABD Büyükelçisi Türkiye’de’dir.” ifadelerini kullandı.