Kılıçdaroğlu: Bir konutta 3-4 çocuğun işsiz olduğunu biliyorum

DUVAR- CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka öncülüğünde CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen programda Bilecik, Bolu, Düzce ve Sakarya’dan gelen bayan kolları liderleri ile vilayet, ilçe liderleri ve üyelerle bir ortaya geldi. Kılıçdaroğlu, “Birileri çocuğuna iş bulamazken oburlarının 4-5 yerden maaş aldığını biliyorum. Bütün bunların hepsini çözeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, AK Parti’den ayrılıp CHP üyesi olan 2 bayana parti rozeti taktı. Parti üyesi bayanlardan stratejik çalışmayı öğrenmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, “Kiminle konuşmalıyız, kiminle sohbet etmeliyiz, kimi partiye kazandırmalıyız? Tahminen hayatında hiç politik söylemi dinlememiş yahut konutunda hiç siyaset konuşulmayan bir ailede, bir bayanla oturup konuştuğunuz vakit dünyanın kederini dinleyebilirsiniz. Aslında o sıkıntıları çözecek olan siyaset; öteki bir şey değil. Onlara politikalarımızı aktarmak, siyasetin ne kadar kıymetli olduğunu ve şayet kendi haklarını arayacaklarsa, arama yolunun da siyasetten geçtiğini bir biçimiyle de anlatmanız gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Bir meskende yaşanan dramı en derinden hisseden meskendeki bayandır. Şiddete uğrayan bayan var, baskı altında olan bayan var, niyetini özgürce tabir edemeyen bayanlar var. Bunları da sizin bir formda kucaklamanız ve tahlilleri anlatmanız lazım. Aile Takviyeleri Sigortası; kız çocuğunun okuması, yurt sıkıntısının çözülmesi, konutta huzurun olması, minimum bir gelir garantisinin konuta sağlanması, o gelir teminatı içerisinde annenin gelecekten bir telaş hissetmemesi için gereklidir. Bu vazifenin toplumsal devlete ilişkin olduğunun, Anayasa’nın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen hususlarından birisinin de toplumsal devlet olduğunu, toplumsal devletin de yoksulun fukaranın yanındaki devlet tarifi olduğunu, bütün dünya anayasalarında da devletin toplumsal devlet olması gerektiğinin yazıldığını bir biçimiyle anlatmamız lazım” diyerek konuşmasını sürdürdü.

‘ANNENİN, BABANIN NE KADAR KAYGILI OLDUĞUNU BİLİYORUM’

Türkiye’de büyük adaletsizlikler yaşandığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bir konutta 3-4 çocuğun işsiz olduğunu biliyorum. Annenin, babanın ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyorum. Sıkıntıların büyük olduğunu biliyorum. Birileri çocuğuna iş bulamazken başkalarının 4-5 yerden maaş aldığını biliyorum. Bütün bunların hepsini çözeceğiz. Kim çözecek? Biz çözeceğiz, birlikte çözeceğiz, kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle bir arada çözeceğiz. Bu çabayı verdiğimiz vakit bu ülkeye karşı vazifemizi sahiden yapmış oluruz. Asıl gayemiz de bunu sağlamak. Sizin gücünüz var, gücünüzü kullandığınız vakit göreceksiniz ki pek çok sorun da bizatihi çözülmüş olacaktır” açıklamasında bulundu.

‘KIRSALIN BOŞALMASI DEMEK, 84 MİLYONUN AÇ KALMASI DEMEK’

Kılıçdaroğlu, iktidarlarında kırsalda her bayan ve her gencin sigortalı olacağını ve sigortasını devletin ödeyeceğini söyleyerek, “Bu değerli, bunu anlatın. Kırsal boşalıyor, kırsalın boşalması demek 84 milyonun aç kalması demek. Oradaki insanların desteklenmesi gerekiyor. Gençler çalışıyorsa, devlet her ay toplumsal güvenliklerini nizamlı yatıracak. Bayan esasen erkekten daha fazla çalışıyor. Bilhassa Karadeniz’de bunu görüyorum. Onların da toplumsal güvenliği olacak. Toplumsal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Hasebiyle kendi emeklilik haklarını kazanmış olacaklar. Bunu sağladığınız vakit kırsalda daha güçlü bir yapılanma, kırsalda daha güçlü bir üretim ve çalışıp alın teri dökenin hakkını aldığı bir sistemi inşa etmiş olacağız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)