Kılıçdaroğlu: Huzur ve itimat içinde kardeşçe yaşayacağımız bir ülkeyi el birliğiyle kuracağız

33. Milletlerarası Hacı Bektaş Veli Anma Töreni’nde konuşan CHP önderi Kılıçdaroğlu, “Helalleşmeliyiz, kucaklaşmalıyız, barışmalıyız. Muhtaçlığımız olan, hünkarın aslanla ceylanı kucağında buluşturan huzur, inanç ve kardeşlik duygusudur. Aslan ile ceylanın bir ortada, huzur ve inanç içinde kardeşçe yaşayacağı bir ülkeyi el birliğiyle kuracağız” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, 33. Memleketler arası Hacı Bektaş Veli Anma Merasimleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’ne katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Kılıçdaroğlu, “Öncelikle sizlere sevgili dostlarım diye hitap etmek isterim. Bir aradayız” diyerek konuşmasına başladı.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ilerleyen kısmında tek tek “Hünkarın 7 muhafızını” anlatarak siyasetten örnekler verdi. Kılıçdaroğlu, “Hünkara nazaran yüreğimiz, yani kalbimiz, gönlümüz büyük bir kente misal. Ve büyük Allah, kainatta neyi yarattıysa bu kentte yani kalbimizde bulunmaktadır der. Hünkar, bu kentin ilim, cömertlik, utanma duygusu, sabır, kanaat, endişe ve edep prensipleriyle korunduğunu söyler. Hünkarın bu inanışı dışında hem kendi yüreğimizi, hem de ülkemizi yani toplumsal, siyasal, kültürel, tarihî kalbimizi yine sağlıklı kılmalıyız. Öfkeden arındırmalıyız” dedi.

“SİYASETÇİLERİN FAZLA MAL VE MÜLK EDİNME HİSSİNİ KALPLERİNDEN SİLMELERİ GEREKİR”

Konuşmasında siyasete de değinen Kılıçdaroğlu, “Kanaat, en çok yönetici sınıfı için geçerlidir. Bilhassa siyasetçilerin, devleti yönetenlerin, kâfi olandan daha fazla mal ve mülk edinme hissini kalplerden silmeleri gerekir. Zira siyasetçiler, devleti bir zenginleşme aracı olarak görmemeliler” dedi.

“BİZİMLE YÜRÜYECEK YOLU YOKTUR”

Kılıçdaroğlu, “Bizim yanımızda bulunup, yüreğindeki kini, intikam hissini öldürmemişse bizimle yürüyecek bir yolu yoktur. Bizler hünkardan öğrendiğimiz üzere, tüm inançlara, o inançların tüm mensuplarına, o inançların tüm farklı yorumlarına hürmet duyar hürmet gösteririz. Bizler şahsî hırslarımızdan, ihtiraslardan arınmalıyız. Düzgünlükte ve adalette müsabakalı, bunun uğraşını vermeliyiz. Helalleşmeliyiz, kucaklaşmalıyız, barışmalıyız” diye konuştu.

“EL BİRLİĞİYLE KURACAĞIZ”

“İhtiyacımız olan, hünkarın aslanla ceylanı kucağında buluşturan huzur, inanç ve kardeşlik duygusudur” diyen Kılıçdaroğlu, “Aslan ile ceylanın bir ortada, huzur ve itimat içinde kardeşçe yaşayacağı bir ülkeyi el birliğiyle kuracağız. Bir arada kurmalıyız, birlikte kurmalıyız. 85 milyon birlikte kurmalıyız” dedi.

CHP önderi Kılıçdaroğlu, konuşmasını “Büyük Başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu cumhuriyetimizi ikinci yüzyılda Allah’ın müsaadesiyle demokrasiyle taçlandıracağız” diyerek sonlandırdı.

TÜRBEYİ ZİYARET ETTİLER

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve parti heyetiyle birlikte Hacıbektaş ilçesinde Hünkar Hacı Bektaş Veli türbesini ve çilehaneyi ziyaret etti.