Kontratlı çalışanın durumuyla ilgili kritik gelişme: Bakanlık ve Memur-Sen heyeti bir ortaya geldi

Memur-Sen’den yapılan açıklamaya nazaran heyette, Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul ve sendika temsilcileri ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik ve bakanlık bürokratları yer aldı.

Görüşmede, başta 4/B kontratlı işçi olmak üzere belediyelerde istihdam edilen kontratlı çalışanın, 4/C’den 4/B’ye geçen işçinin ve öbür kamu kurum ve kuruluşlarındaki kontratlı işçinin takıma geçirilmesine ait değerlendirmelerde bulunuldu ve konfederasyonca teklifler iletildi.

Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı Tonbul, kamuda asıl istihdam biçiminin takımlı olmasını teklif ettiklerini bildirerek, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla mevcut 4/B kontratlı işçinin tamamının, geçmiş devir hizmet mühletleri ve unvanları dikkate alınarak 4/C’den 4/B’ye geçen çalışanın ve bilhassa belediyelerdeki sözleşmelilerin mağduriyetleri göz önünde bulundurularak 2011 ve 2013’te olduğu üzere takıma geçirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında öbür kamu kurum ve kuruluşlarında farklı kontrat çeşitlerinde istihdam edilen çalışanın de kurumların ve çalışanların talepleri doğrultusunda takıma alınması gerekmektedir.”