Kripto para dolandırıcılığı kurbanlarının kaybı 1 milyar doları aştı

FTC’den yapılan açıklamada, Ocak 2021’den mart ayına kadar olan süreçte, tüketicilerin kripto para ünitelerini içeren dolandırıcılıklar nedeniyle 1 milyar doların üzerinde kayıp yaşadığı aktarıldı.

Kripto paranın birçok dolandırıcı için süratle en çok tercih edilen ödeme formu haline geldiğine işaret edilen açıklamada, kelam konusu periyotta 46 binden fazla kişinin dolandırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, kripto para kayıplarının birçoklarının düzmece kripto para yatırım fırsatlarıyla ilgili olduğu belirtilerek, düzmece yatırım vaadiyle gerçekleşen dolandırıcılıklardan sağlanan fiyatın Ocak 2021’den bu yana toplam 575 milyon dolar olduğu bildirildi.

TOPLUMSAL MEDYAYA DİKKAT!

En çok kullanılan dolandırıcılık metotlarından birinin de insanların haklarında soruşturma açılabileceği argüman edilerek paralarını kripto para ünitesine dönüştürmelerini sağlamak olduğu aktarılan açıklamada, insanları aşk ilgisi aracılığıyla kripto para yatırımı yapmaya ikna etmenin ise bir öbür yol olduğu söz edildi.

Açıklamada, kripto para ünitesiyle ilgili dolandırıcılıkların ekseriyetle toplumsal medyada başladığı, 2021’den bu yana kripto para ünitesiyle ilgili dolandırıcılık bildiren tüketicilerin yaklaşık yarısının bu dolandırıcılığın bir toplumsal medya platformunda bir reklam, gönderi yahut bildiriyle başladığını bildirdiği kaydedildi.

FTC’nin açıklamasında, 20-49 yaş ortasındaki şahısların kripto para dolandırıcılığı yaşama ihtimalinin daha büyük yaş kümelerine kıyasla 3 kat fazla olduğu, lakin daha büyük yaş kümelerinin kripto para dolandırıcılıklarında daha fazla para kaybettiği aktarıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.