Kritik MGK bildirisi açıkladı… NATO’ya hudut ötesi operasyon bildirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantı sonrası yazılı açıklama geldi. Bildiride “Operasyonlar hakkında bilgi sunuldu, önlemler görüşüldü” tabirleri yer aldı.

Millî Güvenlik Şurası, 21 temmuz 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır. Toplantıda;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, ulusal birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve muvaffakiyetle icra edilen operasyonlar hakkında konseye bilgi sunulmuş ve ek önlemler görüşülmüştür.

15 TEMUZ VE FETÖ VURGUSU

2. 15 Temmuz darbe teşebbüsünün faili terör örgütü FETÖ ile uğraşta gelinen kademe değerlendirilmiş; Türkiye’nin istikrarını ve güvenliğini gaye alan bütün odaklar ve terör örgütleriyle iş birliği içerisinde olan bu ihanet şebekesinin büsbütün bertaraf edilmesi istikametindeki uğraşların kararlılıkla sürdürüleceği bir sefer daha güçlü bir formda teyit edilmiştir.

NATO’YA DEĞERLİ ÇAĞRI

3. Madrid’de gerçekleştirilen NATO başkanlar doruğu ve sonuçları tüm ayrıntıları ile ele alınmış; Türkiye’nin yetmiş yıldır mensubu olduğu ittifaktaki yükümlülüklerini eksiksiz bir biçimde ve içtenlikle yerine getirdiği hatırlatılarak, birebir yaklaşımı ittifakın öteki üyelerinden de beklediği vurgulanmıştır. Bu kapsamda müttefiklerimiz, FETÖ ve tüm isimlendirmeleriyle birlikte PKK/KCK-PYD/YPG ile gayrette Türkiye’nin yanında yer almaya ve takviye vermeye davet edilmiştir.

YUNANİSTAN’A UYARI

4. Milletlerarası hukuku hiçe sayarak güzel komşuluk ve müttefiklik bağlantılarının hilafındaki tavrını ısrarla sürdüren Yunanistan’ın, kışkırtıcı hareketlerine ilave olarak karasuyu ve hava alanı ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu söz edilmiştir. Yunanistan idaresine ayrıyeten; sistemsiz göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atan, insan hakları ve insancıl hukuka aykırı  faaliyetlerine bir sefer daha son verme davetinde bulunulmuştur.

5. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hükümran eşitlik ve eşit milletlerarası statü temelinde iki devletli tahlil vizyonuna güçlü takviye beyan edilmiştir.

UKRAYAN RUSYA SAVAŞI

6. Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın daha fazla can kaybına ve yıkıma yol açmadan bir an evvel sona erdirilerek kapsamlı ateşkes ilan edilmesi istikametindeki davetimiz tekrarlanmış; bu kapsamda Türkiye’nin kalıcı barışın tesisi ile global çapta bir besin krizine dönüşmekte olan sorunun tahlili istikametindeki uğraşlarının devam edeceği belirtilmiştir.

7. Koronavirüs salgını ve akabinde dünya genelinde yaşanan çatışmalarla derinleşen global ekonomik krizin, genişleyen siyasi ve toplumsal tesirleri tüm boyutlarıyla değerlendirilmiş, ülkemizin gelecekte ortaya çıkması mümkün tehditlere karşı her alanda güçlendirilmesi için alınması gereken önlemler gözden geçirilmiştir.