Macron: Türkiye, Rusya ve Çin’de, Fransa düşmanlığı yapan ağlar var

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayir’in başşehri Cezayir’deki Saint-Eugene Hristiyan ve Yahudi mezarlığına ziyarette bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, burada gazetecilere açıklama yapan Macron, “inkar edilse de 5 yıldır Afrika kıtası ve gençliğine yönelik yeni bir siyaset yürüttüğünü “söyledi.

Macron, Fransa’nın Afrika’ya yönelik geçmişi nedeniyle eleştirildiğini fakat vakit alsa da kıtada ülkesine yönelik inanç inşa edeceklerini belirtti.

‘TEK BİR DÜŞMAN VAR, FRANSA. BUNDA HEPSİ BİRLEŞİYOR’

“Fransa meydanı boş bıraktığı için ülkesine yönelik muazzam bir manipülasyon yürütüldüğünü, Fransa’nın bu nedenle gayeye konulduğunu “savunan Macron, “siyasal İslamcı” aktivistlerin Fransa düşmanlığı yaptığını ve bunu yaydığını vurguladı.

Macron, ayrıyeten, “Türkiye, Rusya ve Çin’de, aktivizm, neo-kolonyal ve emperyalist ajandaları olan ve el altında Fransa düşmanlığı yapan ağlar var. Tek bir düşman var, Fransa. Bunda hepsi birleşiyor.” diye konuştu.

Fransız Cumhurbaşkanı, Afrikalı gençlerin kendisine meseleleri basitçe açıklaması gerektiğini ve Fransa aykırısı fikre kapılmalarının yanlışsız olmadığını belirtti. Macron, “Belki de atalarınızın ve ebeveynlerinizin gayreti buydu lakin artık Afrika’da size (Fransa hakkında) mesnetsiz şeyler öğretiliyor. Yanlış” sözlerini kullandı.

Sorunların karşılıklı konuşarak aşılacağını savunan Macron, kendisinin Afrika’yı sömüren ailelerden ve kuşaklardan birine ilişkin olmadığını lakin bu sıkıntıyı çözmeye çalıştığını anlattı.

‘FRANSA CEZAYİRLİLERE VİZE KONUSUNDA ESNEK ŞARTLAR SAĞLAYACAK’

Cezayirli mevkidaşı Abdulmecid Tebbun ile Cezayir vatandaşlarının Fransa’ya yasal yollarla girmesi için daha esnek şartların sağlanması konusunda anlaştıklarını söyleyen Macron, yasa dışı göçle gayret konusunda da Cezayir idaresiyle ortak iradeyi paylaştıklarını vurguladı.

Macron, öte yandan ikili bağlantılara katkı sağlayan sanatkarlar, atletler, teşebbüsçüler ve siyasetçilerin yanı sıra fertlerinden birinin ikili vatandaşlığı bulunan ailelerin Fransa’ya girişi için kolaylık sağlanması konusunda anlaştıklarını söyledi.

‘CEZAYİR GAZI KONUSUNDA İTALYA’YLA REKABET HALİNDE DEĞİLİZ’

Öte yandan, Cezayir’in Avrupa’ya yönelik gaz akış kapasitesi kararını memnuniyetle karşıladığına değinen Macron, Fransa’nın güç çeşitliliğinde gazın yüzde 20’lik dilime sahip olduğunu, Cezayir gazının ise bu oran içinde yüzde 8-9’u kapsadığını aktardı.

Macron, “Fransa’nın Cezayir gazı dilenmeye gittiği” argümanlarının gerçek olmadığını söz ederek, halihazırdaki gaz stoklarının yüzde 90 düzeyinin üzerine çıktığını anımsattı.

“Görüyorsunuz, Cezayir gazının, durumu değiştirebilecek pozisyonda olduğu ülkelerin durumunda değiliz” diyen Macron, Cezayir gazı konusunda İtalya ile rekabet halinde olmadıklarını kaydetti.

Cezayir, 15 Temmuz Cuma günü “2022 sonuna kadar İtalya’ya 4 milyar metreküplük ilave doğal gaz pompalama kararı aldığını ve gelecekte bunun 6 milyar metreküpe ulaşacağını” duyurmuştu.

Macron, Cezayir’in ulusal güç şirketi Sonatrach ile Fransız TotalEnergies ortasındaki paydaşlığı daha da sağlamlaştırmak istediklerini belirtti.

Öte yandan, İngiltere’nin başbakan adayı Liz Truss’ın, kendisine yönelik yorumunu pahalandıran Macron, kim başa gelirse gelsin İngiltere’nin Fransa’nın dostu olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğine işaret etti. Macron, İngiliz yöneticilerin yaptığı küçük yanılgılara karşın Fransızlar ve İngilizlerin dost iki ulus olduğunu söyledi. (HABER MERKEZİ)