Mars’ta gerçekleşen şimdiye kadarki en büyük ‘marsquake’ tespit edildi

NASA’nın InSight aracı, 5 büyüklüğünde bir “marsquake” tespit etti. Bu, uzay aracının Kasım 2018’de gezegene inişinden bu yana hissettiği en büyük zelzele.

InSight’ın Kızıl Gezegen’deki vazifesi, öncelikle yüzeyden gelen sarsıntıları algılayarak Mars’ın içini araştırmaktı. NASA’ya nazaran, Fransa’nın uzay ajansı tarafından inşa edilen son derece hassas bir sismometre ile donatılmış InSight, üç buçuk yıl evvel gezegene inişinden bu yana 1.313’ten fazla zelzele tespit etti.

InSight’ın hissettiği birinci sarsıntılar nispeten düşük büyüklükteydi. Şimdiye kadar, uzay aracının tespit ettiği en büyük marsquake 4.2 büyüklüğündeydi. Lakin InSight, Mars’ta son olarak 5 büyüklüğünde bir zelzele tespit etti.

ZORLUKLARLA DOLU BİR VAZİFE

InSight’ın NASA’daki baş araştırmacısı Bruce Banerdt yaptığı açıklamada, “Sismometremizi Aralık 2018’de kurduğumuzdan beri büyük olanı bekliyorduk. Bu zelzele mutlaka gezegene diğer hiçbir şeye benzemeyen bir görüş sağlayacak” dedi.

InSight Mars’taki misyonu boyunca sık sık zorluklarla karşılaştı. Ocak ayında, bilhassa ağır bir Mars toz fırtınası, Güneş ışığının InSight’ın güneş panellerine ulaşmasını engelledi ve uzay aracının güç kaynağını azalttı. Bunun üzerine InSight, hayatta kalmak için gerçekleştirmesi gereken en değerli vazifeler dışında hepsini durdurduğu bir çeşit inançlı moda girdi. Sonunda InSight inançlı moddan çıktı ve tekrar tam güç üretmeye başladı. Lakin InSight’ın güneş panellerinde toz birikmeye devam ediyor ve aracın donanımını temizlemenin bir yolu yok.

DAHA EVVELKİ SARSINTILAR DAHA AZ ŞİDDETLİYDİ

Tüm bunlara karşın InSight, ana gayelerini beklendiği üzere gerçekleştiriyor. Ana vazifesi Aralık 2020’de sona erdi ve iniş aracı şu anda Aralık 2022’ye kadar sürecek olan genişletilmiş misyonunda.

Geçtiğimiz haftalarda NASA’nın marsquake avcısı, iki sarsıntı kaydetmiş ve bunlardan 4.1 şiddetindekinin 94 dakika sürmesi dikkat çekmişti.