Maymun çiçeği belirtileri nelerdir? Maymun çiçeği virüsü tedavisi…

Maymun çiçeği virüsü, covid-19 virüsünden sonra herkesi korkutan, yeni bir salgının oluşabileceği ihtimalini düşündüren, son günlerde tüm dünyada süratle yayılan hastalıktır. En net belirtisi, ciltte meydana gelen kızarıklıklardır. Türkiye’de maymun çiçeği virüsünün bulaştığı kişi sayısı şu an için az olsa da önlemli ve temkinli davranılması gerektiği aktarılır. 

Maymun çiçeği hastalığı, hayvanlardan insanlara geçen enfeksiyon hastalığıdır. Maymun çiçeği virüsünün bulaştığı şahısta birkaç gün kadar kuluçka müddeti bulunur. Bu kuluçka sürecinin bitmesinin akabinde belirtiler kendini göstermeye başlar. Virüs, 5-6 günlük bir kuluçkadan sonra semptomlara rastlanır. Maymun çiçeği virüsünün birinci ve en kıymetli belirtisi olan kızarıklık, yoğunlukla yüzde görülmeye başlar ve ardından bedenin farklı yerlerine yayılır.  Maymun çiçeği virüsünün belirtileri şöyledir:

  • Yüksek ateş

  • Ciltte kırmızı ve su dolu kabarcıklar

  • Baş ve sırt ağrısı

  • Sürekli yorgunluk hissi

  • Lenf bezlerinde şişkinlik

  • Üşüme

Maymun çiçeğinin kuluçka mühleti epey uzundur. Virüsün bünyeye girmesinden itibaren semptomlar takribi 5-6 gün içinde kendini göstermeye başlar. Bu sürecin sonunda hastalık 21 güne kadar  bedende kalabilir.

Enfeksiyon hastalığı olan maymun çiçeği, virüsle enfekte olan bir hayvanın ısırılması ile bulaşabilir. Tekrar virüsle enfekte olan bir hayvanı âlâ pişirmeden tüketmek, sıvılarıyla temas kurmak, virüsün bulaşmasına neden olmaktadır. Maymun çiçeği, yalnızca hayvandan değil insanlardan da bulaşır. Enfekte olmuş bir hastanın bedeninden çıkan sıvılarla temas etmek de virüsün bulaşma sebepleri ortasındadır. 

Enfeksiyon hastalıkları, birebir havlu, çarşaf, giysi bir eşyaların ortak olarak kullanılmasıyla bulaşabilir. Yeniden temaslı olan bir kişinin öksürüğüne ve hapşırığına maruz kalmak maymun çiçeği hastalığının bulaşma riskini arttırmaktadır.